Boocek.org

Köpeklerin Cinslerine Göre Yatkın Oldukları Hastalıklar

Kedilerde olduğu gibi bazı köpek ırklarında da ‘genetik kökenli kalıtsal hastalıklara’ rastlamaktayız. Çoğunlukla saf ırklarda kalıtsal hastalıkların ortaya çıkışı, ırk içi saflaştırma çalışmaları sonucunda olmaktadır. Gen havuzunun daralması kalıtsal nitelikli hastalıkları tetiklemektedir.

Özellikle Türkiye’de popüler olan bazı ırklara mensup köpeklerin kontrolsüz üretilmesine bağlı olarak bu genetik rahatsızlıkların oranı artmaktadır.

Cocker Spaniel – Kulak Enfeksiyonları

Aslen av ırkı olan bu köpekler, güzel görüntülerinden dolayı popüler hale gelmiş ve evde beslemek için çok tercih edilen köpek ırkları arasına girmiştir. Bu ırka özel kalıtsal hastalıkları şöyle sıralamak mümkündür:

– Kalp hastalıkları: Ani ölümlerle karakterize olan kalp rahatsızlıklarına yatkınlıkları yüksektir.

– Vitamin A yetmezliğine bağlı deri hastalıkları: Bu ırk, kalıtsal olarak bu hastalığa oldukça yatkındır.

– Kronik karaciğer yetmezliği: Genetik olarak bu ırk karaciğer hastalıklarına ve özellikle kronik karaciğer yetmezliğine yatkındır.

– Böbrek taşı oluşumları: Sutrivit ve oxalat taşlarının oluşumlarına yatkın bir bünyeye sahiptirler.

-Uzun ve kıvırcık tüylü kulakları onların markası haline gelmişse de düşük oldukları ve yeterince hava almadıkları için düzenli olarak temizlemek ve kulak içlerini rahatlatmak oldukça önemlidir. Başta ufak gibi görünen kulak rahatsızlıkları beyne uzanan yolda büyük sıkıntılara yol açabilir.

Yorkshire Terrier – Karaciğer Yetmezliği

Terrier ırkının öncüsü, Türkiye’de tanınan ilk temsilcisi diyebiliriz. İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde ortaya çıkan çok eski ırklardan bir tanesidir.

-Diğer terrier cinslerine göre çok daha fazla sara hastalığına yakalanma riskleri mevcuttur.

-Karaciğer, küçük ırklarda genellikle hassas olan bir organdır. Damar yollarının organlar arası geçişlerde toksinleri temizleyemeden akış gerçekleştirmesi nedeniyle rahatsızlık oluşturur. Bu hastalık sağlıklı büyüyememe, kusma, baş dönmesi ve bayılma nöbetlerine sebep olabilir. Tedavisi vardır ve bu köpekler de iyi bakımla uzun yıllar yaşayabilirler.

Golden Retriever – Deri Alerjileri

Türkiye’de popülaritesi en yüksek saf ırk olan bu köpekte:

-Kalça displazisi (çıkığı): İnsanlarda da görülen bu ortopedik rahatsızlık, bu köpek ırkında da saflaştırma çalışmaları, kontrolsüz üretim ve yakın akraba eşleştirmeleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kalça ve üst bacak kemiği uyumsuzluğuyla karakterize olan bu hastalık, erken dönemde müdahale edilmediği takdirde yürüyüş bozukluğu, topallık ve hatta arka bacakların tamamen kullanılamaması gibi ciddi ortopedik kusurlara sebep olabilir. Erken tanının önemini göz önüne aldığımızda köpeğin altı aylık civarında veteriner hekim tarafından kalça filminin çekilmesi zorunludur.

-Deri hastalıklarına yatkınlık: Bu ırk, besin alerjilerine, ayak taban hastalıklarına ve deri alerjilerine genetik olarak yatkınlık gösterir. Herhangi bir yiyeceğe veya maddeye olan alerjileri sürekli yalanma, kaşınma ve ısırma huyları olarak ortaya çıkabilir. Bu da derilerinde sıcak noktalar, kızarıklıklar ve yaralar oluşturabilir. Buna bağlı olarak bu ırkın beslenmesi esnasında gıda kaynaklarının seçimine özen gösterilmesi gerekir. İyileştirici solüsyonlar ve doğru diyet programıyla alerjilere karşı zafer kazanılabilir.

-Tümoral oluşumlar: Kötü karakterli lenf kanseri, burun tümörleri, hemanjiyosarkom, mast cell tümörler ve fibroma gibi tümoral oluşumlara bu ırkın genetik yatkınlığı yüksektir.

-Tiroid fonksiyon bozuklukları: Bu ırk, tiroid hormonunun yetersizliğine bağlı oluşan hypotiroidizm hastalığına yatkındır.

Rottweiler – Eklem Problemleri

Rottweiler, Almanya kökenli bir bekçi ve koruma köpeği ırkıdır.

-Kalça displazisinin en sık görüldüğü köpek ırklarındandır.

-Ciddi bir oranda eklem problemlerine rastlanabilir. Bunun önüne geçmek ise gelişim çağında uygulanan diyet ve egzersiz programlarıyla sağlanabilir.

Sibirya Kurtları – Otoimmün Hastalıklar

Sibirya kurdu ya da Husky, yüzyıllarca kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılmış bir köpek ırkıdır. -50,-60 derecelerde yaşayabilen köpekler olmalarına rağmen, biz onları alıp neredeyse +40 derecede bakmaya çalışıyoruz. Bu iklime ait köpekler olmamaları nedeniyle yaşadıkları bazı problemler var.

-Sibirya kurtlarında görülen hastalıkların başında alerjiler geliyor. Deri anatomisi kendi doğallığının dışında bir iklime alışmaya çalışıyor. Bununla paralel olarak da deri ve tüy yapısında problemlerle karşılaşılabiliyor. Bunun için beslenmesine özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bulunduğu ortamın ısısına ve yaşadığı yerin şartlarına çok dikkat etmek gerekiyor.

-Bir başka rahatsızlık ise kalça displazisi. Bu büyüklükte birçok ırkta görülen bir rahatsızlıktır bu. Sürekli koşan, çok hareketli köpeklerdir ve doğal ortamlarında bunu kar içinde yani doğal ortamlarında yapıyorlar. Oysa burada, kontrollü ve doğal olmayan bir ortam koştukları için, örneğin merdiven gibi, kalça eklemiyle ilgili bu tarz problemler daha sık görülebilir. Buna engel olabilmek için bebeklik çağlarında yakalamak önemlidir.

-Bir de göz problemleri vardır. Gözlerinin renkli olmasının sebebi pigmentlerinin az olmasıdır. Bu da bazı sorunlar meydana getiriyor. Buna bağlı olarak belirli bir yaştan sonra katarakt çok sık görülebiliyor. Gözleri hassas olduğu için diğer ırklara göre daha erken yaşlarda göz problemleri yaşama riski de dolayısıyla yüksektir.

-Otoimmün olarak genellikle deri hastalıklarına eğilimlidirler. Ciltlerinde aft oluşması, tüy dökülmesi çoğunlukla başlarında görülür. Bağışıklık sistemindeki ufak bir rahatsızlık cildini etkilediği kadar aynı zamanda gözlerinde de katarakt ve glakom sorunları doğurabilir.

Doberman Pinscher – Kalp Rahatsızlıkları

Doberman, 19.yüzyılın sonunda ortaya çıkmış, Almanya kökenli bir bekçi köpeği ırkıdır.

-Çoğunlukla Wobbler Sendromu görülebilir. Wobbler Sendromu, boyun bölgesindeki omurların kalıtsal olarak hatalı şekillenmesinden kaynaklanan bir sinir sistemi hastalığıdır. Bu kalıtsal hastalık her köpek ırkında görülebilir. Ancak bilinen vakaların yüzde 80’den fazlası Doberman Pinscher ırkı köpeklerdir.

-DCM (Dilate Kardiyompati) denilen düzensiz kalp atışı ve yeterli kan pompalayamamaya bağlı baygınlıklar geçirebilir. DCM tamamen bitmeyen bir rahatsızlıktır. Sadece ritm düzenleyici tedaviler uygulanabilir.

Beagle – Epilepsi

Beagle, adı Keltçe bir sözcük olan ve “küçük” anlamına gelen “beag”den türetilmiştir. Çocuklara karşı çok hoşgörülü bir köpektir. İyi bir ev arkadaşıdır. Diğer köpek türleriyle iyi geçinir. Saldırgan değildir.

-Beagle cinsi köpekler, diğer köpek ırklarına nazaran kasılma nöbeti geçirten beyin deformasyonuna daha yatkındırlar. Genellikle ilk nöbetini 6 ay ile 3 yaş arasında geçiren köpekler için epilepsinin tedavisi yoktur. Sadece krizlerin sıklığını azaltan ve kontrol altına alan tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Alman Kurtları – Kalça Problemleri

Bütün dünyada popülaritesi en yüksek ırklardan biri olan bu köpekler bir zamanlar iş yapabilme güçleriyle tanınmaktaydı. Taleplere bağlı yapılan kontrolsüz üremeler sonucunda bu dayanıklı iş köpeği günümüzde artık maalesef birçok hastalığa yatkınlığı olan bir köpek haline dönüşmüştür. Bu hastalıkların en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz:

– Kalça ve dirsek displazisi(çıkığı): Kalça çıkıklığı ve şişkinliği gibi sorunlar görülür. Kalça ve dirseği oluşturan kemiklerdeki uyumsuzlukla karakterize olan bir hastalıktır. Köpekte her ikisi ya da yalnızca biri görünebilir. Tek çözümü cerrahi müdahale olan bu hastalıkların erken tanısı önemlidir. Kemikler ve eklemler arasında boşluk oluşmasından dolayı yürürken yoğun bir acı duyarlar.

– Aortik stenoz: Kalbin aort damarının işlevini tam görememesi ya da hiç görmemesiyle karakterize genetik geçişli bir hastalıktır.

– Deri tümörleri: Bu ırk kalıtsal olarak deri tümörlerine aşırı yatkındır.

Labrador Retriever – Obezite

Labrador cinsi, köpek denilince akla gelen ilk cinstir aslında. Fakat Labradorların vücut yapısı yağlanmaya çok eğilimlidir. Bu nedenle aşırı kilo alma ve obeziteye ulaşan vakalar yaşanabilir. Günlük egzersizinin yapılması ve uygun diyet programının izlenmesi gereklidir. Çünkü obezite de birçok hastalığın kapısını aralamaktadır.

Shih Tzu – Oynak Diz Kapakları

Oynak ve titrek diz kapakları nedeniyle Shih Tzu köpeklerinin diz kapakları yerlerinden çıkıp yalpalayarak yürümesine, zıplamasına veya sürünmesine sebep olabilir. Bazı durumlarda tekrar kendiliğinden yerine geri oturan bu sağlıksız diz kapakları için bazı durumlarda da cerrahi müdahale gerekebiliyor.

Boxer – Kanser

Boxer cinsi köpekler, diğer cinslere göre kansere yakalanma konusunda maalesef daha eğilimlidirler. Özellikle kan kanseri ve hücre kanserine yakalanan bu ırkta hastalık kendini deri altında ve üstünde şişkinlikler yaparak belli eder. Kanserin tedavisi vardır ve önemli olan ne kadar erken fark edildiğidir. O yüzden rutin bir şekilde köpeğin vücudunun şişkinlikler ve yumrular için kontrol edilmesi hayati önem taşır.

Dachshund – Sırt/Omurga Problemleri

Bu ırkın da uzun vücudu onlarda sırt sorunlarına yol açıyor. Omurgalarında disk kayması riski yaşayan Dachshundlar için normal olan kiloda bulunmak sağlıklı olmalarının ilk kuralıdır. Ayrıca nesneler üzerinden aşağıya atlamak veya tırmanmak da yine sırta baskı uyguladığı için sakıncalı hareketlerdir.

Chihuahua – Tıkalı Soluk Borusu

Chihuahua gibi aşırı küçük yapay ırk köpeklerde soluk borusunun çöküklüğünden dolayı rahat nefes alamama problemi yaşanmaktadır. Aşırı heyecanlandığında da sesler çıkartmasına neden olan bu hastalıkla birçok hayvan aslında ömürleri boyunca mücadele etmektedir. Bazı ilerleyen durumlarda ise cerrahi müdahale ile soluk borusunun açılması gerekir.

Bulldog – Solunum Yolu Hastalıkları

Diğer basık suratlı köpekler gibi Bulldoglar da nefes alırken zorluk çekerler. Bulldogların küçük burun delikleri, uzun ve yumuşak ağızları, ok gibi duran soluk borusu aslında bu nefes alış verişlerinin zorluk sebepleridir. Aşırı sıcaklar veya aşırı yorgunluk gibi olağan dışı durumlarda hızlı nefes alması gerektiğinde ciddi problemler yaşamaktadır ve hayati tehlike taşıyabilir. Bu yüzden yaz aylarında sıcaktan korunmalı ve ağır egzersiz programları uygulanmamalıdır.

Pug – Göz Problemleri

Basık suratları ve çıkık gözleriyle puglar, göz hastalıklarına eğilimlidirler. Özellikle kazalarda ve köpek kavgalarında gözleri, çok çabuk tedavisi zor olan hasarlar alabilirler.

Pekingese – Göz Problemleri

Pekingese köpeklerinin ana vatanı Çin’dir. Bu cins köpekler uzun tüylü köpek cinsleri sınıfında yer almaktadır. Özellikle tüy bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tabi bu ırkın da kendine özgü bazı hastalıkları bulunmaktadır.

-Özellikle gözleri çok çıkık olduğundan, göz kapakları ve gözleri yeterince korunmamaktadır. Bu da göz kuruluğuna ve çeşitli göz hastalıklarına sebep olmaktadır

-Ayrıca kalp problemleri de onlarda genetik olarak en başta olan hastalıklardandır.

-Ortopedik olarak ise çapraz bağ kopuklukları fazlaca görülebilmektedir.

Cavalier King Charles – Kalp Problemleri

Küçük ırklar içerisinde sakin ve uyumlu olmasına bağlı olarak çok tercih edilen bu ırkın da maalesef ciddi genetik hastalıkları vardır. Şöyle ki:

-Kalp hastalıkları: Erken yaşta ölümlerle şekillenen kalp anomalilerine bu ırk oldukça yatkındır. Bu ırka sahip olanların, köpeklerinin 3 yaşını geçtiklerinde düzenli EKG’lerinin çekilmesine özen göstermesi gerekmektedir.

-Chiari malformasyonu: Esasen omurilik içerisinde sıvı birikmesiyle şekillenen, bu ırkta yüksek oranda görülen kalıtsal bir hastalıktır.

Pomeranian – Cilt Hastalıkları

Özellikle son yıllarda Türkiye’de sevimliliği ve kozmetik güzelliği sebebiyle en çok tercih edilen ve buna bağlı olarak kontrolsüz üretilen ve kaçak yollarla ülkemize sokulan bir ırktır. Bu güzel köpeğin de genetik olarak yatkın olduğu birçok hastalık bulunmaktadır:

-Diş anomalileri: Uyumsuz kapanışlar eksik ya da fazla diş oluşumları ve bunlara bağlı erken dönemde diş kayıpları

-Dermatolojik problemler: ‘Alopecia x’ özellikle bu ırkta genetik ya da metabolik hastalıkların sonucunda oluşan vücudun büyük kısmında tüy kaybı ve deri bütünlüğünün bozulmamasına sebep olan, tedavisi inatçı ve zor olan bir hastalıktır. Bu hastalıkta tüylerin dökülüp derinin siyahlaşması tipiktir. Bu sebeple hastalık ‘black skin disease’ diye de anılır.
Ayrıca epilepsi, diz kapağı uyumsuzlukları, hipoglisemi ve tiroid fonksiyon bozuklukları da bu ırkın genetik olarak yatkın olduğu hastalıklar arasındadır.

Gökçen Demiral

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !