Boocek.org

Mesut Çal Kimdir?

Kendisi Burdur Yeşilovalı. Kendi memleketine daha faydalı olabilmek adına mesleğini burada icra eden bir müzik öğretmeni. Mesleği çok kutsal evet. Ama en az mesleği kadar kutsal bir şey daha var yaptığı. O, kimsesiz sokak hayvanlarının kimsesi. Diğer bir tabirle “Alıkların Babası”. Aynı zamanda da DOHAK (Salda Doğayı, Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği) Başkanı.

Yaklaşık 4 yıl önce, kuş uçmaz kervan geçmez bir yere ölmeleri için atılmış yavru köpekleri bulmasıyla başladı her şey. O günden itibaren tüm canlara babalık etmeye başladı. Geceleri Yeşilova’da her yere kulübeler koydu. Bir mezbahayı, belediyeden izin alarak, çocukları için tahsis etti. Şimdi gelin o çocuklardan bazılarını yakından tanıyalım.

Bu Çikolata. Evet, o bir keçi. Mesut Hoca onu bebekken aldı ve Hatçe Anne’nin güvenli kollarına teslim etti. Hatçe Anne, Yeşilova’nın kalbi çok güzel sakinlerinden birisi ve bu çocukları o kadar güzel seviyor ki, hepimizin içini ısıtıyor ve birçok kişiye örnek oluyor.

Bu da Boncuk. Hem bizim için hem de hocamız için çok kıymetli. Hatçe Anne onu da sahiplendi. Boncuk’la Çikolata çok iyi arkadaş oldular. Hep beraber çok mutlulardı. Hatçe Anne onları kendi evlatları gibi büyütüyordu.

Ama ne yazık ki Boncuk hastalandı. İyileşmesi, tekrar evine dönmesi için çok uğraşıldı ama maalesef küçük bedeni daha fazla dayanamadı ve hayata gözlerini yumdu. Onun yeri çok farklıydı ve o günden sonra Mesut Hoca hiçbir cana Boncuk adını koyamadı…

Bu Ateş kuzusu. Küçücük bir candı. Mesut babasını da çok seviyordu. Ama artık kendi evine gitme zamanı gelmişti. Şimdi kendi yuvasında. Kocaman oldu, çok da seviliyor. Üstelik bir de abisi Efe var. Tabi hala Mesut babasını unutmadı. Ne zaman ziyaretine gitse babasını kapılarda karşılıyor.

Bu Demir Lady. Beslenme bozukluğu ve fazla kilolardan yürüyemez hale gelmişti. Bacakları kendisini taşıyamıyordu. Ama sevginin iyileştiremeyeceği hiçbir şey yoktur. Artık yavaş yavaş da olsa yürüyebiliyor 🙂

Bu da diğer Lady. Gördüğünüz gibi Mesut Hoca’yla yolları kesiştiğinde perişan bir vaziyetteydi. Açıkçası hiç birimiz yaşayacağına ihtimal vermemiştik. Ama dedim ya, sevginin iyileştiremeyeceği şey yoktur. Çok zor bir süreçti. Çok acı çekti, çektiği acılarla da hepimizi mahvetti. Ama artık o halinden geriye birkaç kötü hatıra dışında hiçbir şey kalmadı.

Bu kuzu da Yılmaz. İleri derece uyuzu vardı. Çok da korkmuştu. O yüzden yakalamak oldukça zordu. Ama Mesut Hoca’yla yolları kesişmişti bir kere. Kurtulacaktı, başka yolu yoktu. Nitekim kurtuldu da. Adını da yakalanmasına yardım eden Yılmaz Abisi’nden aldı.

Bu bücür ise Su. Minicik bir candı bulunduğunda. Hemen sahiplenildi. Çok güzel bir ailesi var şimdi. El bebek gül bebek büyütülüyor. Beraber çok mutlular.

Bu bebek de Kutup. O da hemen yuvalananlardan. Sevilmeye bayılıyor. Yeni yuvasında da çok mutlu.

Bunlar Göktürk ve Köpük kardeşler. Çöplük bebekleriydiler. Çok korkaklardı, yakalamak çok zordu. Ama orada yaşayamazlardı. Sonra sevilmenin tadına varınca ise birer kucak bebeği oldular 🙂 Köpük’ün çok güzel bir yuvası oldu. Ailesiyle çok mutlu. Ama maalesef kardeşi onun kadar şanslı değildi. Göktürk gençlik hastalığına yakalandı ve onu kaybettik. Gidişiyle başta Mesut Hoca olmak üzere hepimizi mahvetti…

Bu da Nasuh Amca. Ayakkabı boyayarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Ama bu zorlu yaşam içerisinde eşi ve kendisi küçük dostlarımızı asla yalnız bırakmıyorlar.

Bu bıcırık da Leyla’mız. İnanılmaz derecede sevgi arsızı. Tek ve hep kendisi sevilsin isteyen bir minik. Hocamız ondan bir türlü ayrılamamış, sahiplendirememişti. Bu hafta ise bir talihsizlik yaşandı ve Leyla kayboldu. Daha doğrusu yüksek ihtimalle çalındı. Hepimiz en kısa zamanda bulunmasını diliyoruz…

İşte bu da Zeytin. Dağ başında ölüme terk edilen bebeklerden… Her şeye rağmen yaşadı, büyüdü ve yakın zamanda da çok güzel bir yuvası oldu.

Asil. Engelli bir candı. Av köpeğiydi ve artık sahibinin işini görmemeye başlayınca terk edildi. Şanssızlıklar bununla da bitmedi. Tam terk edilmenin ve olmayan patisinin acısını unutmaya başlamıştı ki bir Pitbull tarafından saldırıya uğradı. Bir patisi daha zarar gördü, kulağı yaralandı. Ve daha kötüsü dili koptu… O gece hepimiz, binlerce kişi, ayrı ayrı yerlerden tek yürek olduk. Hepimiz aynı acıyı yaşadık. O çocuğun yaşadığı acıyla hepimizin içinden bir şeyler kopup gitti. Çok üzüldük, çok ağladık. Çoğumuz umutsuzluğa kapıldık. Ama Asil o kadar güçlü bir çocuktu ki direndi, yaşama tutundu ve bunları da atlattı. Adını da bu olaylar üstüne aldı. Artık onun da çok güzel bir yuvası var. Almanya’da harika bir ailesi oldu. Üstelik kardeşi bile var 🙂

Veee Şehmuz. Hocamızın can yoldaşı. Her anında yanında ve onu çok seviyor. Çok yaramaz ama bir o kadar da usludur. Yaramazlığı, çok sevilmek istemesinden. Ama başka hiçbir kediye ya da köpeğe asla zarar vermez. Üstelik ünlü de oldu. Artık düğünlerde davetiye yerine Şehmuz’un fotoğrafları kullanılıyor 🙂

 

Bu kadar kötülüğün, kötü insanın olduğu dünyada hep güzel şeyler olmuyor tabi. Çok fazla çocuğumuzun canını yaktılar. Bebekleri güvenli bölgede, su içtikleri yalakta boğdular…

Yetmedi Alık’ımızı, bütün canlarımızın adını aldığı, birçok kimsesiz bebeğimize annelik yapan çocuğumuzu zehirlediler…

Kahrolduk. Ama yıkılmadık. Yıkılmayacağız.

Daha birçok can var kör kuzumuz Veysel, Playboy, Kahve, Tosbik, Farkunda… Ve daha niceleri. Evde de iki kedisi var hocanın. Boncuk ve Pofuduk.

 

Şimdi ise Mesut Hoca’nın ilk hedefi çocuklar için bir rehabilitasyon merkezi kurmak. Özellikle de belirtiyor: “Barınak değil!” İstediği, hayvanları alıp bir yere tıkmak, insanlara istediğini vermek değil. İsteği, çocuklara gereken desteği sağlamanın yanında insanlara da onlarla yaşamayı öğretmek. Çünkü bu dünya hepimizin. Onların canı da bizimkinden daha az kıymetli değil. Ve bu noktada Mesut Hoca hepimize bir bakıma ders veriyor aslında. Birçok kişiye, yaptıklarıyla hayvan sevgisi aşıladı. Zaten birer hayvansever olan bizlere de güç veriyor. Binlerce kişiyiz biz. Hepimiz başka yerlerdeyiz. Ama yol mesafesine değil, gönül mesafesine bakıyoruz ve gönüllerimiz bir.

Ben buradan, herkes adına, Mesut Hoca’ya çok teşekkür ediyorum. Yaptıklarınız, yapmaya çalıştıklarınız bizim için çok kıymetli ve hepimiz sonuna kadar yanınızdayız.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun hocam. İyi ki varsınız 🙂

 

NOT: Yazdıklarım, Mesut Hoca’nın yaptıklarının çok çok küçük bir kısmı. Daha fazlasını görmek, onu daha yakından tanımak için @yesilovasaldacanlari sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Gökçen Demiral

8 Yorum

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !