Boocek.org

ATATÜRK’TEN KALAN ANILAR

10 Kasım 1938’den sonra sonsuzluğa uğurladığımız ve düşünceleriyle, bıraktığı büyük emanetlerle hala yanımızda olan liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü birde aklımıza yer edinmiş anılarıyla tekrar hatırlayalım istedim.  O sadece Cumhuriyet’i kurmakla, Türk milleti için gerekli devrimleri gerçekleştirmekle kalmadı gerek doğaya olan hassasiyeti gerekse hayvanlara olan sevgisiyle de akıllarımızda yer edindi. Şüphesiz ki Mustafa Kemal’i, Atatürk yapan her yönüyle doğru ve örnek profil oluşturan bir insan olmasaydı.

İşte o en bilindik ve çevre konusunda aksi şekilde davranmamız gerektiğini anlatan o mükemmel anı ile başlayalım.

Köşk Yürüdü Ağaç Kesilmedi

Atatürk, nitelikli fidan fide yetiştirilmesi, tarımda modern tekniklerinin kurulması için Yalova’daki “Millet Çiftliği”ni düzenlemeyi uygun görmüştür. 1929 yılında da çiftliğe 2 katlı mütevazi bir köşk yaptırmıştır. Atatürk, Yalova için “Benim kentim” demesinden dolayı hayli yakından ilgilenmiştir. 1936 yılında yeniden Yalova’ya geldiğinde tarihe geçecek güzel bir anının önderi olmuştur. Çiftlikteki bir ağacın dalı, yaptırılan köşkün camına dayanmıştır. Görevliler köşkün camlarına zarar gelmesin diyerek bu dalı kesme kararı almıştır. Ancak Mustafa Kemal, buna karşı çıkmış ve ağacın bir dalının bile kıymetli olduğunu vurgulayarak, köşkün ağaçtan uzaklaştırılması istenir. Herkes şaşkınlıkla bunun nasıl olacağını sorgularken, Atatürk görevi İstanbul Belediyesi Fen İşleri Yollar Köprüler Şubesi’ne verir. Köşkün temelinin altına zor bir şekilde raylar döşenir ve köşk raylar üzerinde doğuya doğru 4 metre kaydırılır. Böylece Atatürk sayesinde köşk yürümüş ve ağaç dalının kesilmesinden kurtulmuştur. Atatürk’ün bu davranışı şüphesiz ki hem takdir edici hemde doğaya olan önemin ve saygının göstergesidir.

ALP-ALBER-FOKS

Atatürk’ün hayatında yer edinmiş Alp, Alber ve Foks adındaki üç sevimli köpeklerden en çok bildiğimiz Foks adlı minik dostu. Atatürk Alp adındaki köpeğiyle I. Dünya Savaşı sırasında tanışmıştır. Anlatılanlara göre, Atatürk’ün kapısında bekler ve kimseyi içeriye sokmazmış. Alber adlı ikinci köpeğiyle ise ulusal kurtuluş mücadelemizden sonra tanışmıştır. Alber, bir yunan komutanının köpeğiymiş. Atatürk bu sevimli dostu sahiplenmiştir ve Alber öldükten sonra Atatürk’ün çok üzüldüğü söylenmektedir. Ve işte en son hepimizin bildiği Foks adlı sokak köpeğini 50 liraya Hasan Efendi adındaki bir adamdan almıştır. Atatürk Foks’un her şeyiyle ilgilenmiş, Atatürk nerede Foks orada. En önemli görüşmelerde bile Foks, Atatürk’ün yanında yer alırmış. Ancak bir gün ne yazık ki Foks öldürülmüştür. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu olaydan sonra yüzü günlerce gülmez, her adı geçtiğinde gözleri dolarmış. Yani bu ölüm Paşa’yı oldukça yıkmıştır. Paşa’nın Foks’a olan düşkünlüğünü bilenler ölüsünü gömmemişler ve derisini yüzerek içini doldurmaya karar vermişler. Amaçları ise Atatürk’e süpriz yapmaktı. Paşa, birgün çiftliğe geldiğinde,

Foks’un donuk bedenini görür ve çok şaşırır. Gözleri dolar ve bu duruma öfkelenir. Çünkü O’nu böyle görmek Atatürk’ü derinden etkilemiştir. Şaşkın bakışlar arasında, Çiftliği terk eder ve Foks vitrinden kaldırılır. Foks yıllarca Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda korunur ve daha sonra Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde sergilenmeye başlanır.

 

Perihan Özhim

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !