Boocek.org

CUMHURİYET FAZİLETTİR

28 Ekim 1923 günü söz çıktı Paşa’nın ağzından “Efendiler yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.” hiçbir cümle Türk milleti için bu kadar anlamlı olmamıştı.Ve yarın oldu 29 Ekim 1923 saat 20.30’da Türkiye Cumhuriyeti adıyla yepyeni bir devlet kuruldu.

Şimdi 5 yıl geriye dönelim. 30 Ekim 1918 Osmanlı Devleti 1.Dünya Savaşı’ndan yenik ve bitik bir şekilde çıkıp Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzalamıştı.
Böylece Osmanlı Devleti fiilen bitmiş olarak güne başladı. Halk bitkin, umutsuz, çaresiz bir şekilde kurtuluşu düşünüyordu. Gelecek miydi bu kurtuluş ?
Kendini milletine adamaktan korkmayan, bunu görev edinmiş olan Mustafa Kemal Atatürk’le 19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadele ile başarılar kazanıldı ve Türkiye, Türkiye Cumhuriyet’i olarak 30 Ekim sabahına uyandı.
5 yıl önce parçalanmaya başlayarak uyanan bir millet, 5 yıl sonra Cumhuriyet’le bütünleşen bir millet olarak uyandırıldı. Umutsuz yıllara, güneş gibi doğdu Atatürk ve kurtuluşu bu topraklara getirdi.

Türk milleti olarak 95 yıldır bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunu büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Her 29 Ekim’de milyonlar Ata’ya koşuyor. Gelecek nesillerde bu coşkuyu katlayarak devam edeceklerdir. Hangi koşullar altında olursak olalım, Atatürk’ün bu büyük emanetini yarınlara taşımak birinci vazifemizdir. O’nun açtığı yoldan durmadan hedefe ilerleyeceğiz. Daha ileriye daha ileriye..

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır.” Ulu Önderimizi, İsmet Paşa’yı, Kara Fatma’yı, Şahin Bey’i, Hasan Tahsi’ni, Şerife Bacı’yı ve tüm milli mücadele kahramanlarını minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Perihan Özhim

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !