Boocek.org

Ölüm Makinesi(!) Pitbull

Kırşehir’de 7 yaşındaki Sinem Aydoğan’ın, bir Pitbull’un saldırması sonucu kafasından ağır yaralanması, toplumda saldırgan bir tür olarak bilinen Pitbull’a yanlış bakış açısını yeniden gündeme getirdi.

Melez bir köpek türü olanan Pitbull Terrier, eğitimine bağlı olarak oldukça sadık ve cana yakın olabiliyorken, eğitimine bağlı olarak saldırgan ve vahşi davranışlar da sergileyebiliyor.

Karakteri tamamen sahibinin yetiştirme tarzına göre şekillenen Pitbull, toplumda genellikle “saldırgan köpek” imajıyla biliniyor.

Peki Pitbull Nasıl Bulundu?

Köpekler 4 farklı gruba ayrılır. Tazılar, sürü köpekleri, mastif/bulldog ve av köpekleri. Pitbull cinsi ise Amerikan Pitbull Terrier olarak bilinir. 19. yüzyılda bulldog ve değişik türdeki terrier’ların çiftleştirilmesiyle ortaya çıkan Amerikan Staffordshire Bullterrier tür, minyatür bir Pitbull’dur. Amerikalı üreticiler tarafından tercih edilen bu ırk, ağırlığı arttırılıp, kafatası ve çenesi güçlendirilerek Pitbull, yani Amerikan Staffordshire üretildi.

Pitbull Özellikleri

Pitbull türü köpekler kaslı, tıknaz, bodur ve çok güçlüdür. Çeneleri ve kafatasları ekstra güçlü olan bu tür, görür görmez tanınabilir. Alın yapısı, boynu ve tuğla şeklindeki kafası çok karakteristiktir. Kulakları çoğunlukla kesik ve diktir. Gözleri yuvarlak, dişleri makasa benzer şekilde üst üste geçmelidir.

Başka köpeklerle, yabancılarla ve farklı türdeki hayvanlarla anlaşamaz. Karşısındaki hayvanın büyüklüğüne aldırış etmeksizin saldırmaya eğilimlidir. Acıya karşı toleransı yüksektir. Sahibine ve ailesine itaatte en iyi köpeklerdendir. Nispeten zor eğitilir.

 

Burun: Delikleri geniş. Her renge sahip olabilir.

Boyun: Kaslı ve biraz kavisli. Omuzlarından kafasına doğru hiç kırışmadan direkt uzanır.

Omuzlar: Güçlü ve adalelidir.

Sırt: Güçlü, kısa ve düz. Kuyruğuna doğru biraz eğime sahiptir. Karnı ise içe çekilmiş vaziyettedir.

Göğüs: Derin fakat fazla geniş değildir.

Kuyruk: Vücuda göre kısa, aşağıdan konumlu, uca doğru zarifçe incelir. Asla kıvrık, sırtta halka şeklinde veya kesik değildir.

Bacaklar: Ön bacaklar düz, kalın ve yuvarlak kemiklidir. Bilekler diktir. Arka bacaklar adaleli, topuklar yere diktir ve içe ya da dışa dönük olmamalıdır. Ayaklar orta büyüklükte, kavisli ve sağlamdır. Yürüyüş yuvarlanma hissi vermeksizin esnek olmalıdır.

Tüyler: Kısa, yatık ve dokunulduğunda serttir.

Renk: Her renk ve desen kabul edilir.

Ağırlık: Dişilerde 22–26 kg, erkeklerde 26–30 kg tercih edilen ağırlıktır…

Çene: Kısa ve güçlüdür. 106 kg kuvvete sahiptir.

Ayak: Ayak kasları gelişmiştir.

Karakteri

Provoke edildiğinde cesur ve ısrarcı bir dövüşçü olsa da ve bu içgüdüsünün sıkı bir eğitimle bastırılması gerekse de, onun insanlara karşı temel mizacı yumuşak huyluluk ve sevecenliktir. Amerikan Staffordshire Terrier iyi huylu, eğlenceli, aşırı sadık ve ilgili bir aile köpeğidir. Büyüklerle de çocuklarla da çok iyi anlaşır. Hemen her zaman itaatkardır, sahibini mutlu etmekten başka bir şey istemez. Çok cesur, zeki ve hayat doludur. Sahipleri ve bölgesi için aşırı korumacıdır, onların uğruna düşmanıyla ölene dek savaşır. Bu ırk acıya karşı çok toleranslıdır. Gençken iyice sosyalleştirilmelidir aksi takdirde saldırgan olabilir. Diğer köpeklerle bir arada olduğunda mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Bu köpekleri ev hayatı için terbiye etmek biraz zor olabilir ancak iyi bir eğitim verilirse çok iyi ev köpeği olurlar. Bekçilik konusunda inanılmaz başarılar gösterdikleri söylenir ancak, sanılanın aksine, çok iyi koruma köpekleri değillerdir. Çünkü insan seven hayvanlardır ve doğal koruma köpekleri, yani eğitilmeden koruma yapan köpekler değillerdir. Oyuncudurlar, insanlara şüphe ile yaklaşmazlar ve geleni kabul etme eğilimindedirler. Dolayısıyla arkadaş köpek olarak da itibar görür. Düzgün eğitildiği takdirde çok iyi bir köpek olur.

Egzersiz İhtiyacı

Düzenli olarak çok egzersize ihtiyaç duyarlar, ama diğer köpeklerle kavga etmesini önlemek için kalabalık ortamlarda dikkatli olunmalıdır.

Yaşam Ortamı

Bir apartman dairesinde, yeterince egzersiz yaptırıldığı sürece, rahatça yaşayabilir. İç mekanlarda çok hareketli olduğu için yeterli egzersizle bahçeye gereksinim duymaz. Ilıman iklimleri sever.

Bakımı

Düz ve kısa tüylü kürkü, sert ve sık kıllı bir fırçayla düzenli olarak taranmalıdır. Bu ırk, diğer köpekler gibi yılda 2 kez tüy değiştirir.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme
Başka petlerle geçinme
Çocuklarla anlaşma
Yabancılara davranış
İtaat seviyesi
Eğitilebilirlik
Koruma özelliği
Egzersiz ihtiyacı
Oyunculuk
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Orta
Yükseklik Erkekde 43 – 48 cm
Yükseklik Dişide 41 – 46 cm
Kilo Erkekde 25 – 30 Kg
Kilo Dişide 25 – 30 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Kısa tüylü
Tüy Yapısı Tek katlı, Düz, Kalın, Parlak.
Fırçalanma İhtiyacı 2 haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Az tüy döker
Taşıdığı Renkler Kızıl – Krem, Gri – Krem, Siyah – Beyaz gibi her renkte olabilir.
Irk Özellikleri
Kişilik Dominant, İyi huylu, Eğlenceli, Sadık, İlgili, İtaatkar ve sahibini mutlu etmekten hoşlanır, Cesur, Zeki, Enerjik, Korumacı, Acıya karşı çok toleranslıdır.
Kötü Huyları Sosyalleştirilmezse saldırgan olabilir.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Koruma
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Büyük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça Dysplasisi, Katarakt.
Yaşam Süresi 10 – 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Terrier
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 3), KC (GB), UKC
Kökeni Amerika

Peki Pitbull’ların Günümüzdeki Konumu

Yaşanan talihsiz olaylar dolayısıyla Pitbull’lar “katil” olarak görülüyor. Ancak saldırganlık, hayvanın yapısıyla değil yetiştirilme tarzıyla alakalıdır. Yanlış bir yetiştirilmeyle en insan dostu ve masum olarak bilinen Golden Retriever’lar bile saldırgan birer köpek haline gelebilir. Ayrıca Pitbull dehşeti haberlerinde gösterilen basık, koca kafalı ve şişman köpekler de American Bully’dir.

2004 yılında yürürlüğe giren 199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. maddesinin l bendinde; “Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.” hükmü yer alıyor.

Bu hükme uymayanlara Kanunun 28. maddesi gereğince, hayvan başına 3 bin 434 TL idari para cezası veriliyor ve hayvanlara el konuluyor.

“Sorun Hayvanın Sahibi”

HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, 2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası’na göre Pitbull beslemenin, üretmenin, satmanın yasak olduğunu ama yasanın uygulanamadığını söyledi.

Asıl sorunun hayvanın cinsinden değil sahibinden kaynaklandığını belirten Şenpolat, “Tıpkı insanlarda olduğu gibi… Siz çocuğunuzu gaspçı, kapkaççı da yetiştirebilirsiniz avukat, mühendis de yetiştirebilirsiniz. Bazı ‘hayvanseçerler’, ego tatmini olsun diye kuyruğunu, kulağını kesiyor, vahşi şekilde yetiştiriyor, kumar için dövüştürüyor. Toplum içindeki baskılanmış aşağılık dürtüsünü hayvan üzerinden gideriyor. Pitbull’ların maalesef biraz da medya sayesinde yanlış bir imajı olduğu için insanlar bu cinsi bu nedenle yetiştiriyor.” diye konuştu.

Pitbull’u sevimli bir hayvan olarak yetiştiren, çocuklarla beraber büyüten Türkiye ve dünyada sayısız aile olduğunu ifade eden Şenpolat, “Bu durum hayvanın cinsinden kaynaklanmıyor. Maalesef Pitbull için şehir efsanesi oluşturulmuş durumda. Pitbull sakin bile olsa bu hayvan üzerinde ön yargı var. Sevimli gözüken Golden Retriever’ı da aç bırakarak, kapalı alanda tutarak, kamçılayarak, şiddetle çok vahşi bir hayvan haline getirip, istediğiniz zaman istediğiniz hayvana, insana saldırtabilirsiniz. Bu hayvanlar şiddetle yetişmiş oldukları için sahiplerinin talimatı üzerine ya da sahiplerinin talimatı dışında kontrolden çıkabiliyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

Yasada Pitbull’un yetiştirilip yetiştirilmemesi ya da satılıp satılmaması değil hayvan sahibinin sorumluluğu üzerinde durulması gerektiğini vurgulayan Şenpolat, Hayvanları Koruma Kanunu’nda belirlenen hayvan türü ile ilgili maddenin değiştirilmesini istediklerini dile getirdi.

Şenpolat, şöyle devam etti:

“Hayvanın türüne göre ceza değil, ne olursa olsun cezalandırılmalı. Kapsamı daha geniş tutuyoruz. Tür belirtmenin bir anlamı yok. Pitbull masumsa, bunun toplanması mı lazım? Fiziki görünümleri ve insanların dövüşlerde kullanması nedeniyle Pitbull ile ilgili gereksiz bir şehir efsanesi oluştu. Aynı durum kangalda veya kurt köpeğinde de meydana gelebilir.”

Gökçen Demiral

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !