Boocek.org

DÜNYAYI BATIRANLAR!

İnsanoğlu olarak geçmişten günümüze çevreyle aramızdaki  sorunları çözemedik. Yemyeşil ağaçların,neşeli kuş cıvıltılarının,her nimeti sunan toprakta mı kusur yoksa asla akıllanmak bilmeyen insanda mı? Nedir bizim alıp veremediğimiz? 

Nerede görülmüş bir palamut ağacının etrafına balta savurduğu, balıkların denize,dereye,göle kimyasal atık döktüğü?   İnsanoğlu olarak kendimiz dışında canlı-cansız her varlığa suç atmak gibi bir eğilimin içinde olduğumuzun farkında mısınız? 

Peki ya bu yaptığımız sağlam bir gelecek için sağlam bir temel mi? Yoksa malzemesinden çalınmış bir bina mı? 

İçerisinde bulunduğumuz koca ekosistemin yalnızca küçücük bir parçasını oluşturuyoruz. Üstelik zarar ziyan işlemekten başka pek bir işe yaradığımızı da söyleyemeyeceğim… Nedir bu özgüvenimiz,bencilliğimiz? 

Geçenlerde bir söze rastlamıştım;

“Gelişmiş ülke,yaptığı binalarla veya başka yapılarla belirlenmez. Çevresine karşı davranışı ve insanlarla uzlaşma stiliyle belirlenir.” 

Bu sözü okuduğumda “Türkiye gerçek bir deyişle asla gelişmiş bir ülke olamayacak,ne yazık!” demiştim.

Saçma sapan kitaplar için kesilen tonlarca kağıt,hayvan cinayetleri ve daha niceleri…

Peki katlettiğimiz bu mükemmel eserin yani doğanın gerçeklerini biliyor muyuz? Yürürken üzerne basıp geçtiğiniz o en biçimsiz otun bile aslında bir çok şifası olduğunu biliyor muyuz? O korkup,üzerine bastığımız küçük ama bizden daha çok işe yarayan böceğin doğaya sağladığı o müthiş katkıyı biliyor muyuz? İnsanoğlu olarak zarar vermeye fazlasıyla açık olduğumuz gibi bilgi edinmeye fazlasıyla kapalıyız. Düşüncem şudur ki;

Eğer doğayı katledersek doğanın intikamı acı olacaktır. Doğal afetlerle veya harhangi bir olayla doğa intikamını alacaktır. 

Küçük,büyük,yaşlı,genç hepimizin yapabileceği o kadar çok şey var ki! 

Mesela öncelikle kağıt israfını engelleyebiliriz… En basit şekilde,gereksiz kağıt kullanımından kaçınabiliriz. 

Her yıl en az 17 ton ağacın kesildiğini ve 1 ağacın  ömrü boyunca 100.000 ton oksijen ürettiğini biliyor muydunuz? 

Peki ya yaptığımız kızartmaların yağlarını lavabolara döktüğümüzde yaklaşık 10.000 bin balığın ölümüne sebep olduğumuzu biliyor muydunuz? 

Haydi el ele verelim ve bu bencilliğimizden kurtulalım! 

Gülse Kaplan

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !