Boocek.org

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ – 1. BÖLÜM

Bazılarının gerçekten hiç ama hiç bilmediği, bazılarının bilip cesaret edemediği bazılarının ise bu programdan yararlanarak ücretsiz yurtdışı deneyimi yaşadığı bir platform AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ bir diğer adı ile EVS.

Evet, nedir bu EVS?

Ulusal ajansın destek sağladığı; dernekler, odalar, Sivil Toplum Kuruluşları ile bağlantı kurarak yurtdışında olmakta olan projelere katılım sağlamamız için bir ağ. Hem de ücretsiz bir şekilde katılım sağlamamız için. Şaka gibi geliyor değil mi? Şaka değil, gerçek. Dünyada böyle güzel şeyler varken hayatımızdan bir haber yaşıyoruz biz oysaki. Sizde merak uyandırdığıma göre şartlarına, detaylarına geçelim.

18-30 yaş aralığındaki herkes bu projelere katılabiliyor. Öğrenci olma zorunluluğu, bazı istisna projeler dışında İngilizce bilme şartı yok. (Bazı projeler ana dil İngilizce olmadığı için İngilizce istiyor.) Tek şartı, gönüllü olmak. Sosyal sorumluluk projelerinin içinde yer almış, diğer kültürlere açık fikirli, iletişimin kuvvetli olması dışında aranan bir özellik yok. Projeler, 2-12 ay olacak şekilde ilerliyor. Kısa dönem 1 ay, 2 ay, uzun dönem 8 ay,12 ay şeklinde proje süreleri oluyor. 12 aylık bir projeye katılan gönüllü bir daha EVS programından yararlanamıyor. Kısa dönem bir projeye katılan gönüllü proje süresi kaç ay ise 12 aydan azaltılmış projelere katılabiliyor.

Projeler normalde Ulusal Ajans, Ab İlan sitelerinde acil katılımcı çağrısı açıyor fakat oradan seçilme ihtimali az olduğu için Facebook’ta bulunan EVS-AGH yazan bütün gruplara dahil olup çağrılara hemen mail ile katılmak istediğinizi yazabiliyorsunuz. Eğer hızlı davranmış ve mail cevabı olumlu geldiyse sizden Motivasyon Mektubu ile Europass Cv’nizi göndermenizi isteyecekler. Bu ne ya deyip hemen paniğe kapılmayın. 🙂 Açıklıyorum.

Motivasyon Mektubu, bugüne kadar yapmış olduğunuz gönüllü faaliyetlerinizin, kendinizi, ailenizi tanıtacak, bu projeye katılırsanız ne gibi fayda sağlayabileceğiniz, sizin bu projeden beklentilerinizi yazabileceğiniz ve bir A4 kağıdını geçmeyecek tanıtım mektubudur. Motivasyon mektubu karşı tarafın sizi tanıması için gerçekten iyi bir fırsattır o yüzden ne kadar açıklayıcı olursa sizin seçilmeniz bir o kadar hızlanır.

Motivasyon Mektubu yazarken cevaplayacağınız sorular;

Kimsiniz? Aile geçmişiniz nedir?
Şu anki mesleğiniz nedir? Şu anda neyle uğraşıyorsunuz?
Eğitim ve nitelikleriniz.
“Resmi” bir iş deneyiminiz var mı?
İlgi duyduğunuz alanlar nelerdir? Boş vaktinizde neyle ilgilenirsiniz?
Güçlü ve zayıf yanlarınız nelerdir?
Gönüllü olarak deneyiminiz var mı? Varsa, açıklayın.
Yurtdışında bulunma ya da yabancılarla (başka ülkelerden insanlar) karşılaşma konusunda hiç deneyiminiz oldu mu?
Avrupa Gönüllü Hizmetinden beklentileriniz nelerdir? Ne tür yeni bilgi ya da deneyim kazanmak istiyorsunuz?
Yurtdışına (ESK’nin ülkesine) gitmek istiyor musunuz?
Bu ESK ve bu projenin faaliyetleri niçin ilginizi çekti?
ESK’nin gündelik yaşam ve çalışmalarına nasıl zenginlik katabilirsiniz? Gönüllü hizmet sırasında sizin ve ESK’nin faydalanabileceği ne tür beceri, yetenek ve deneyimlere sahipsiniz?
Gelecekle ilgili planlarınız nelerdir? Bu ESK’de gönüllü hizmetinizi gelecekle ilgili planlarınıza nasıl entegre etmeyi umuyorsunuz?

Europass Cv ise dünya üzerinde geçerliliğini koruyan, birçok dile çevrilebilen bir cv doldurma platformudur. Google dedemize Europass Cv’yi yazdığımızda karşımıza sitesini çıkaracak ve onu doldurmanızın ne kadar kolay olacağını göreceksiniz.

Bütün bunları hazırladığınızda gönderici kuruluşa göndermeniz, onay almayı beklerken pasaport, vize işlemlerini araştırmanızı öneririm.

Bu arada birden fazla projeye başvuru yapabilir, belki iki üç projeden de seçilebilir ülke olarak hangisi işinize geliyorsa oraya kendiniz seçim yapabilirsiniz.

Bu EVS başlangıç kısmıydı. 2. Bölümde projeye seçilirseniz eğer neler yapacağınızı anlatacağım. Görüşmek üzere…

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !