Boocek.org

SAPKIN KİŞİLİKLER ”İÇİMİZDE”

AİLE EĞİTİMİ

Her zaman herkesin bildiği ve söylediği gibi eğitim ailede başlar. Fakat bu eğitimin nasıl olduğu kadar nerede ve ne şekilde olduğu da çok önemlidir. Küçüklüğünden itibaren erkek çocuklarımıza ‘paşam’, ‘ERKEK ADAM  AĞLAMAZ’, ‘Göster amcana pipini’ dedik dedik… Sünnet olduklarında sadece sünnetle bitmedi olay… Konuyu kapatmadık, eğlenceler düzenledik, at üstünde gezdirdik, dünyanın en değerli şeyiymiş gibi aksettirdiğimiz ama sadece vücutlarının bir organı olan kısmı yücelttikçe yücelttik. Akrabalarımızdan hakkımız olmayan altınları topladık, bunu bir kazanç olarak gördük. Bu şekilde başladı. Peki kızlarımıza neler dedik? ‘Akşam olmadan eve gel’, ‘Çay getir babana(abine)’, ‘O erkek yapar, sen kızsın yapamazsın!’ demedik mi? Zaten ailedeki bireylerin kendi aralarında birbirlerine saygı göstermeleri ve yardımda bulunmaları gerekmez mi? Herkesin birbirine yardım etmesi gereken bir ailede, sadece anne ve kız çocuğu ev işi yapıp, çay koyuyorsa o aile yardımsever bir aile midir, tartışılır. Erkeği bu şekilde yüceltip kadını aşağılara çeken biziz, hepimiziz, bu bir gerçek.

Ne oldu sonra, ne kazandık? Kızlarımıza kendilerini güya daha çok korumayı, güçlü olmayı öğretmeye çalışırken kendilerini korumaları gereken, güçlü olmalarını gerektirecek ortamlarda bulundurabildik mi? Özgecan Aslan! Bu vicdanımızı sızlatan olay olduğunda, benim de yürüyüşünde yer aldığım, çok değerli Özge’canımız’ kendini ne kadar korumaya çalışmış olsa da o sapık kişilikli insanların elinden kurtulamadı. Bunu yapan o canilerin ailelerine dönüp bakmak gerek, bu iş orada başlıyor. Öncelikle yapmanız gereken şey kendi sapık kişiliğinizi çocuklarınıza aşılamayın! Önce bunu yapın ki onlar da başkalarına zarar vermesinler. Her şeyi öğrettiğimizi zannettiğimiz erkeklerimize ”Sen erkeksin yaparsın.” dendiği zamanlarda asıl hatayı yaptık. Erkek olduğu için değil ”Azimli” olduğu için yapabilsin. Azim güzel şeydir!

Sadece kızların değil erkeklerin de kendilerine bakabilmeye, yemeğini, öz bakım becerilerini geliştirip kendi temizliğini yapmasına ve korunmaya ihtiyacı vardır. Aynı zamanda sadece erkeklerin değil kızların da istedikleri saatte, istedikleri yerde gezip, eğlenmeye hakları vardır.

Özgecan Aslan üniversiteliydi. Okuldan döndüğü sırada bunlar başına geldi. Ama biz kadınların, kızların insan olduğunu unuttuk. O kadın bir kadın dışardaysa ‘aranıyordur’ dedik. Tecavüz etmeyi, öldürmeyi hak bulduk. Mini etek giyiyorsa ‘Yollu’, uzun etek giyiyorsa ‘Dindar’… Her zaman bir şeylerin karşılığı olmak zorunda mı? Gündemde sürekli kadına taciz, kadına tecavüz tarzında yazıları, haberleri zaten görüyoruz. ‘Zaten’ diyorum bakın! Sürekli tekrar edilen şeylere bir süre sonra istemsiz bir şekilde alışırsınız. Ama asıl olay, bu haberler sizi rahatsız etmemeye başladığında… Her şey bunlardan ibaret değil elbette. Bu ülkede şişeye bile tecavüz eden sapık zihniyetli insanlar gördük biz. Şişeye bile! Aile içinde neler yaşadığı tartışılır.

KADIN SEKS OBJESİ DEĞİLDİR

Kadınların sosyal zekaları erkeklerin sosyal zekalarından daha gelişmiş olduğu kanıtlanmıştır. Kadın doğduğu andan itibaren kendi korumak ve işlerini kendi yapmak zorundadır. Yani en azından bizim toplumumuzda öyle. Bu kötü bir şey değil fakat erkekte de aynı şey olması gerekmez mi? Erkeğin yanında kesinlikle bir kadın olmalıdır. Örneğin;  evli ve yaşlı bir çift var diyelim, erkek vefat ederse kadın evlendirilmeye çalışılmaz, aksine kadın evlenmeye kalkarsa ayıplanır. Sonrasında kocası ölen kadına ‘DUL’ ne denir? Tam tersini düşünelim, kadın vefat ederse ne olur? Hayatta kalan erkeğe akrabaları tarafından hemen eş aranır. Neden? Kadın erkeğine yemeğini yapacak, evi temizleyecek, çocuk yapacak, bir de bunların hepsini idare edecek.Üstüne iş bulup eve para da getirince erkekten şanlısı yok. Kadın bunun için dünyaya geldi zaten! Bu düşünce yapısı devam ettikçe, erkekler yüceltildikçe bu yapılan yemekler, temizlikler kadınların görevi olarak kalmaya devam edecek. Şunu da atlamayayım.Bir kadın evde oturup çalışmıyorsa elbette ki bunları yapmalı ama unutmayalım bu sadece kadının görevi değil.Erkekler gibi kadınlar da insandır.Umuyorum hepimizin aile olduğu bir dünya göreceğiz.İyi dileklerim hepimize.

İrem Nur Güneş

BEUN/Sosyoloji
AÜ/Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
We must love animals, help them.

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !