Boocek.org

VİCDAN MESELESİ

 

Türkiye’deki gündem sadece siyasetle ve içerisindeki gelişmelerle ibaret değil. Topluma indiğimizde yaşamın içine daldığımızda önümüzde çeşit çeşit sorunlar çıkabiliyor. Bunlardan biri şüphesiz ki hayvanlara olan şiddetin, kıyımın hız kesmeden devam ediyor oluşu. Belkide her gün farklı yerlerde duymadığımız dolu olay geçiyor ve bunların doğal olarak sadece bir kısmı haberlere konu olabiliyor. Konu olanlarda sanıyorum ki en vahşet ve en acımasız kıyımlar.

Hep klişe sözlerden biridir, hayvanların dili yok derdini anlatamaz bu yüzden koruyup kollama görevi biz insanlara düşmektedir. Evet bu söz gerçekten doğru ama ne kadar başarılı olabiliyoruz ya da kaçımız bunu sorumluluk olarak görebiliyoruz orası biraz muallakta. Gerçi bizler ne kadar hayvanları korumaya çalışsakta soğuk vicdanlar, yüreği kararmış vicdanlar onları bir şekilde bulup kafalarındaki ceza sistemiyle yok ediyorlar. Hayvanlara karşı işlenen suçlar ağırlaştırılmadığı müddetçe de sanıyorum ki o acımasızlar bir şekilde suç işlemeye devam edecekler.

İşte dün çoğumuzun haber sitelerinde denk gelip gördüğü vahşette bunlardan biri. Sakarya’da 48 yaşında bir adam, köpeğin, tavuklarını yedi iddiasıyla aklı sıra, hayvanın cezasını kesmiş. Şaka değil, köpeği bildiğiniz idam etmiş. Bu hangi akla ve mantığa sığar gerçekten şaşmamak elde değil. Kendi düşünüp, tasarlamış ve köpeği idam cezasına çarptırmış. Hayvanseverler ölü olan köpeği görüp durumu yetkililere bildirmese bugün biz bunu bilemeyecektik ve o adamın yaptı yanına kar kalacaktı. Dün gözaltına alınmış ve dileriz ki hakettiği cezayı alır.

Nasıl bir yürektir ki, nasıl bir kafa yapısıdır ki bir hayvana kıyabiliyor ? Aklı ve mantığı önümüze koyduğumuzda hayvanlara ceza kesilebilir mi ? Onların döngüsü, doğasının işleyişi bu zaten. Ama gerçekten her şey vicdan meselesi. Geçen aylarda sosyal medya üzerinde denk geldiğim bir video vardı. Küçük tilki yavrusu, köylünün tavuklarına dadanıyor ve adam, tavukları yemeden yavru tilkiyi yakalıyor. Daha sonra ona nasihatler verip, severek parazit iğnesi yapıyor ve doğaya salıyor. Şimdi buda insan, öbürü de sözde insan. İnsan sevmenin de, hayvan sevmenin de, hatta bir yaprağı, toprağı sevmenin de vicdanla alakası var. Zira kararmış bir yüreğin asla ama asla ışığı olmuyor. Sadece kötülük saçıyor, etrafına zarar veriyor.

Perihan Özhim

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !