Boocek.org

MANİSA – UYGARLIKLAR KENTİ


”Şehzadeler Şehri’ olarak bilinen Türkiye’nin önemli tarihi kentlerinden biridir, Manisa. Hitit, Frig, Lidya, Makedon, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğunun izlerini günümüze kadar taşıyan bir kenttir. Kent, tarih boyunca büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve bu uygarlıklardan günümüze birçok kültürel değerler ulaşmıştır. Tabiat güzellikleri ile birçok ziyaretçisini ağırlayan Manisa, güzel bir iklim kuşağına sahiptir. Günlük yaşamdan uzak, huzurlu dinlenme alanlarına sahip kent, keşif ruhlu seyyahların mutlak uğrak noktasında bulunmaktadır. Yaklaşık 26,000 yıl öncesine tarihlenmiş buluntuları ile farklı kültürlere kapısını aralamaktadır. Antik adı ‘Tantalis’ olan kent ve Thyateira (Akhisar) bölgede bilinen ilk yerleşimlerdir. Yerel lezzetleriyle tanınan Manisa’nın, adıyla özleşmiş tatları da bulunmaktadır. Manisa, uygarlıklar kenti.

İnanılmaz Bir Doğa Harikası; Kurşunlu Kaplıcaları:

Kurşunlu Kaplıcaları, Bozdağ’ın kuzey eteklerinde kaynayan suların, dumanlarının tüttüğü bir dere içinde bulunmaktadır. Doğallığı ile insanları büyülüyor, çevresi ile hayran bırakıyor. Şehrin karmaşıklığından, gürültüsünden uzak olan Kurşunlu Kaplıcaları doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini beklemektedir.Her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olan vadi, bütün görkemiyle bizleri karşılıyor adeta. Şelaleden akan suyun sesiyle huzuru buluyor, adeta ruhumuzu doğal ortamda tedavi ediyoruz. Kaplıca suyunun özelliği ise, 2172 mg/lt mineralizasyonu olan, bikarbonatlı, florürlü niteliktedir. Bu suyun, çeşitli hastalıklara iyi geldiği, tamamlayıcı bir tedavi etkisi yarattığı bilinmektedir.

Divlit Yanardağı:

Manisa’nın Kula ilçesinin kuzeyinde bulunan Yanardağ, şehir merkezine 2km mesafesindedir.Kula volkanik aktivitelerinin üçüncü ve en yeni evresini oluşturmaktadır. Volkan konileri, kraterler, eski alüvyon çökeltilerinin üzerinde akarak belirli bir yol kat etmiş ve halen yeni olmuş gibi bir görüntü vermektedir. Divlit Yanardağı, 862 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Kuladokya:

Kapadokyadaki Peri Bacalarına örnek olarak gösterebileceğimiz, Manisa Kula’da bulunan Kuladokya, şiddetli sağanaklar, kuvvetli rüzgarların, gevşek yapılı kayaların belirli bir süre sonucunda aşındırması ile oluşmuş jeomorfolojik şekillerdir. Doğal sit alanı olarak ilan edilen Kuladokya, bir doğa harikası olarak her yeni gün keşfedilmeyi bekliyor.

Artemis Tapınağı:

Manisa’da bulunan tapınak, günümüze kadar en iyi korunmuş Artemis tapınaklarından biridir. Artemis Tapınağı’nın kalıntıları, Bozdağ sırtlarında bulunmaktadır. İlk kazıya başlandığı sıralarda tapınağın Kybele’ye ait olduğu düşünülmüş ancak belirli bir süre içinde yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılan yazıtlar sayesinde tapınağın Artemis’e adandığı anlaşılmıştır. Artemis Tapınağı ilk olarak Lydia kralı Kroisos tarafından, bir sunak olarak, sadece kum taşından yaptırılmıştır. Tapınağın genel olarak yapımına, M.Ö.330 yılına doğru başlandığı fakat tamamlanmadığı bilinmektedir. M.S.17’de yaşanan büyük bir deprem sonucunda Sardes büyük oranda yıkılırken tapınak da zarar görmüştür.Bazı dönemlerde de çeşitli yapıların inşaasında kullanılmıştır. 1910 yılında başlatılan kazılardan sonra tapınak tamamen ortaya çıkarılmıştır.

Kula Evleri:

Kula evleri, Osmanlı mimarisinin belirli özelliklerini taşıyan ve yöre halkının ihtiyaçlarına uygun bir biçimde inşa edilmiş olan evler, 18. ve 19. yüzyıl yapılarıdır. Kula evleri özellikle ahşap süslemeleri ile dikkat çekmektedir. Tarihi Kula evleri genellikle iki katlı olup ahşap olarak yapılmışlardır. Evlerin üst katları sokağa doğru çıkıntılı olup, kiremitle örtülü çatılar bir saçak ile bitmektedir. Bu saçakların alt kısmında bazı süslemeler vardır. Pencereler, tahta kepenkli, iç kısmı avlu yada bahçe ile bir bütün olup günlük yaşam biçimi ile uyumlu bir yapıdadır.

Büşra Özdeniz

Adımdan da anlaşılacağı üzre; müjdeleri, sevinçlerimi, heyecanlarımı paylaşan oldum hep. Hayatımın her dakikasında keşif yapmakla başladı bu yolculuğum. İçimde sürekli beni harekete geçiren bir sincap; illa ki yeni bir yere gitmeli, öğrenmeli, keşfetmeli, paylaşmalı, hayatın özünü bulmalı... Bu sebeple, yarı zamanlı öğrenci, arkeolog, gezgin, hatta zaman bulduğunca hayal kuran ve kurduklarının peşinden giden bir hayalperestim. Bundan böyle, yaptığım keşifleri, maceralarımı, sizinle burada paylaşacağım.

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !