Boocek.org

Cins Kedilerin Genetik Hastalıkları

İstatistiklere göre dünyada 500 milyondan fazla kedi bulunuyor. Yani dünya çapında çok yoğun bir kedi popülasyonu var. Bu popülasyonun büyük bir kısmı da maalesef sokaklarda yaşam mücadelesi veriyor. Yine bazıları da barınaklarda çok zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışıyor.

Sahiplenilebilecek milyonlarca sevgiye muhtaç kedi varken hala sürekli doğurtulan, yavrularını binlerce liraya satmak için acılı bir hayat sürmeye mecbur bırakılan kediler var. Doğan her cins kedi aslında sokaklardaki, barınaklardaki bir canın yuva bulma şansını elinden alıyor.

Tabii bu safkan kedilerin bir de sıklıkla görülen genetik hastalık problemi var. Ve bu da onlar için fazlasıyla acı verici. Üstelik cins kediler, safkan ırk talebiyle yine kendi cinsiyle çiftleştirilerek bu genetik rahatsızlıkları diğer nesillere aktarıyorlar.

İran Kedisi

Genetik hastalıklar konusunda ilk sıradadırlar. Bu ırk, kedilerde görülen genetik hastalıkların neredeyse hepsine yatkınlık gösteriyor. Bu hastalıklar şunlardır:

 • En ufak yaralanmalarda ciddi kanamaların ortaya çıkmasına neden olan Chediak-Higaski Sendromu,
 • Görme kaybına neden olabilen kedi kornea sekresyonu,
 • Zor doğum, kafataslarının çöküklüğü nedeniyle diş eti iltihabı, körlüğe neden olan Progresif ratinal afrofi sayılabilir.
 • FİP hastalığına da diğer birçok ırktan daha yatkındır.
 • Burunlarının düz olması sebebiyle solunum zorluğu
 • Hipertrofik Kardiyomiyopati olarak bilinen kalp hastalığı
 • Polikistik böbrek hastalığı idiyopatik yüz dermatiti.

Siyam Kedisi

Solunum yolu hastalıklarına, kalp hastalıklarına ve ilerleyen yaşlarda kalp yetmezliği hastalığına genetik olarak yatkınlardır.

Zor doğum, tedavi edilmediği takdirde gözlerde ve hareketlerde sorunlara neden olabilen hiperlipidemi, diş eti iltihabı, istemsiz göz hareketlerine yol açan bir sinir sistemi hastalığı olan hastalıklardan sadece birkaçı.

Ayrıca bu kedilerde cücelik, ağır kemik hastalıkları, kalça çıkığı, dejeneratif eklem hastalıkları, karaciğer büyümesi gibi çok sayıda ciddi soruna yol açabilen limozal enzim eksikliği ile de çok sık karşılaşılıyor.

Scottish Fold

Bu ırk düşük kulakları sebebiyle çok sevimli bulunuyor. Ancak bu, onlara çok acı veren genetik bir mutasyon. Kıkırdak gelişimini etkileyen bir genetik mutasyon nedeni ile oluşan osteokondrodisplazi hastalığı, sanıldığı gibi, sadece kulakları etkilemez. Kedilerin vücutlarındaki tüm kemik ve kıkırdaklarında şiddetli anormallikler sebebiyle çok acılı hale gelen bir rahatsızlık. O kadar zayıf bir yapıya sahipler ki, eklemlerinde eksiklik, yamukluk ve deformasyon nedeniyle ömür boyu tedavi görmek ya da ameliyat olmak zorunda kalabilirler.

Tüm scottishler kuyruk, ayak bilekleri ve dizlerin erimesine neden olabilen farklı derecelerde ağrılı dejeneratif eklem hastalıklarıyla başa çıkmak durumundalar.

Beyaz Kediler

Van ve Ankara kedilerinin sürekli çiftleştirilmesi sebebiyle ülkemizde çok fazla oranda sağır kedi popülasyonu mevcuttur. Beyaz tüylü ve mavi gözlü kedilerde genetik mutasyon sonucu sağırlık görülme ihtimali diğer kedilere oranla %90’ın üzerindedir.

Birman Kedisi

Çeşitli teorilere göre bu cins, siyam kedilerinin Ankara ya da İran kedileriyle çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Birman ırkında görülen hastalıklar:

 • Kalıtsal Hipotrikoz, tüysüz ve timik aplazi ve bağışıklık noksanlarıyla doğmalarına ve buna bağlı olarak enfeksiyon ve ölümlere neden olabilir.
 • Korneal Dermoid, gözlerden birinin ya da ikisinin korneasında deri ve tüyler olması durumu
 • Sponjiyoz Dejenerasyon, arka bacaklarda zayıflık ve koordinasyonsuz hareketlere neden olan ilerlemeli bir merkezi sinir sistemi hastalığı
 • Yavrularda titreme. 10 günlükken başlar ve 12 haftalık olana kadar sürebilir. Nedeni bilinmemekle birlikte normale dönmesi kendiliğinden gerçekleşir.
 • Ürenin ve/veya kandaki kreatinin normalden daha yoğun olması, kesin olmamakla beraber böbreklerde işlev bozukluğu olduğunu gösteriyor olabilir.
 • Diyabet 2’ye oldukça eğilimlidir. Buna uygun olan diyet diyet programları ile beslenmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde diyabet etkisiyle obezite, böbrek yetmezliği ve beraberindeki birçok hastalık kendini gösterecektir.

Munchkin Kedisi

Munchkin kedilerinin özelliği olan kısa bacaklar da yine bacaklarında bulunan eklemlerin deformasyonundan kaynaklanır. Röntgenden de anlaşılacağı üzere normal bir kedinin bacağı ile Munchkin kedisinin bacağı arasındaki fark açıkça görülmektedir ki bunun verdiği acı da onlar için işkenceden farksızdır.

 

Manx Kedisi

Manx kedileri, adını da verdikleri Manx sendromunun kurbanlarıdır. Doğuştan kuyruksuz veya kısa kuyruklu olarak dünyaya gelen bu kediler, kuyruklarındaki kemiklerle birlikte sinirlerinde de eksiklik yaşarlar. Omurgaları tamamlanmadan doğan bu kediler, arka bacaklarında eklem tutmazlığı, idrar tutamama, rektumlarının dışarı çıkması gibi sorunlar yaşarlar.

Maine Coon, Ragdoll ve Norveç Orman Kedisi

Bu cins kedilerde de, yine genlerinin mutasyona uğraması sebebiyle, kalp yetmezliği rahatsızlıkları çok sık görülür. Özellikle ilerleyen yaşlarda hayatlarını kaybetme sebeplerini kalp krizleri oluşturur.

Ayrıca Ragdoll cinsi kedilerin de böbrek rahatsızlıklarına eğilimleri vardır.

En Sağlıklı Kedi Türü: Tekirler

Tekir kediler birçok cinsin çiftleşmesi nedeniyle geniş bir gen havuzuna sahiptir. Bu nedenle daha sağlam bir yapı gösteren tekirler aynı zamanda diğer cinslere göre oldukça hareketli ve zekidirler.

Yani tekirler aslında kedilerin en doğalı ve sağlıklısıdır.

 

Gökçen Demiral

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !