Boocek.org

Savaşın Ortasında Hayvanlar İçin Barınak

 

Suriye’nin Halep şehrinde ambulans şoförlüğü yapan Muhammed Ala al-Calil, çocukluğundan beri sahipsiz kedilere bakıyor. Suriye’de savaş başlayınca Halep sokaklarındaki evsiz hayvanların sayısı hızla arttı. Bazı mahalleler tamamen boşaldı ve hayvanlar zor durumda kaldı. Açlık çektiler, korkmuşlardı, ilgiye ihtiyaçları vardı. Böylece Muhammed’in aklına barınak fikri geldi. Halep’in ilk hayvan barınağı da işte böyle ortaya çıktı.

 

Hayvanların çoğu yemek saatini öğrenmişti ve barınağa kalmak için değil sadece yemek için geliyorlardı. 2013’te barınaktaki kedilerin sayısı 170’ti.

 

Ne yazık ki 2016’da barınak da saldırıya maruz kaldı  ve 100’den fazla kedi öldü. Bunun üzerine de Halep’te ikinci barınak açıldı. Artık bu barınakta  maymunlara, atlara ve köpeklere de yer var.

İnsanların barınağa yeni hayvanlar getirdiğini anlatan Muhammed, bu hayvanların arasında sokak kedilerinin de olduğunu belirtti:

“Çoğu tedaviye, özel bakıma ihtiyaç duyuyor. Sadece hasta, yardıma muhtaç köpekleri alıyoruz. Bunun için ayrı bir oda yapıldı. Ayrıca barınağımızda 4 maymun yaşıyor. Sahipleri kaçmıştı ve bu maymunlar kafeste kilitli kalmıştı. 4 bin dolar vererek onları kurtardık.”

 

“Hama’daki son çatışmalardan sonra şöyle bir olay yaşandı: Bir aile, yanına safkan bir atı alarak şehirden kaçıyor, ama at arabası tıka basa eşyalarla doldurulduğu için at, arabanın arkasından yürüyor. Nallarını kaybetmiş, tedaviye ihtiyacı vardı. Onu da 1500 dolara aldık. Ayrıca barınağımızda 5 tavşan ve 7 yırtıcı kuş yaşıyor.”

Muhammed, sosyal medyada barınak için açtıkları hesabı finansman bulmaya yardımcı olduğunu belirterek, “Farklı ülkelerden, farklı dinlerden insanlar bize yardım ediyor. Önce sadece kediler için para gönderiyorlardı. Ama şimdi biz genişledik, çocuklara da yardım ediyoruz.” dedi.

Muhammed kendilerinden,

“Hayvanseverlerin yardımlarıyla barınak için yeni bir bina ve çocuklar için oyun alanı yaptık, bahçemizi düzene soktuk. Bir veteriner kliniği ve bir tıp merkezi inşa ettik. Bu merkez, çocuk ve kadınlara yardım ediyor. Özel ihtiyaçlara sahip kişilere yardım ediyoruz ve çocuklara hayvan bakımını öğretiyoruz.”

şeklinde bahsetti.

Arap ülkelerden destek görmediklerinden bahseden Muhammed

“Henüz Arap dünyasında hayvanlara pek ilgi yok. Bu konuda Suriye çok ileride. Bizde birkaç kedi barınağı var. Tüm dinlerde, hayvanlara iyi bakılması ve incitilmemesi gerektiği buyruluyor. Çocuklara hayvan sevgisini aşılarsak ailelerine, komşularına da insanca davranacak.”

ifadelerini kullandı.

 

Gökçen Demiral

2 Yorum

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !