Boocek.org

Sorgulanmayan yaşam yaşamaya değer değildir.

İnsan hayatı boyunca sorgulanması gereken bir takım şeyler yapmaktadır ama bunun sorgu aşamasını hiç düşünmemekle birlikte yaptıkları kendi yanlışları olduğu halde bu yanlışlar sorgusuz bir şekilde doğrular oluvermiştir.
Günümüzde özelliklede insanların kendini bulmaya çalışma dönemleri yani olgunlaşma sürecinde öne çıkan en önemli konu insanın kendini sorgulamasıdır ancak çoğu zaman insanların bu sorguda sorgunun sonucunu bulamayıp kendini eksik hissetmesidir ve bir zaman sonra bu eksiklik insanda benimsenir ve yaptığı şeyleri, hayatı, dünyadaki konumunu etkiler. seçimleri sıradanlaşır ve boş bir yaşam başlamış olur, bu olumsuz sonuçlarin çevreden kaynaklı olduğu ortadadır.
Ne yapmakta olduğunu ve ne yapacağını bilmeyen insan yoktur. kendi yaptığını bilmeyen ve ne yapacağını bilmek istemeyen insan vardır ve bunlar taklitçidir hiçbir zaman özgün bir birey olamazlar çünkü özgün olmaları için kendilerini kendi iç dünyasında bulmaları gerekir ancak o zaman yapmakta oldukları şeyin bilincine varırlar ve yapacağı şeyleri bilirler.
Sağlıklı düşünen olgun bir insan doğru da olsa yanlış da olsa kararlarının ve düşüncelerinin pesinden koşmalıdır. aksi taktirde kendisi olamaz ,bir insan kararları doğrultusunda istediği gibi yaşayamazsa burada dış etkenlerin büyük bir rolu vardır ve bunun çözülmesi gerekmektedir özelliklede olgunlaşma döneminde olan insanların böyle sorunlar ciddi yönde değişiklige neden olur ve dış etkenlerin neden olduğu bir yok etme vardır bir insanı yok etme ve yerine sistematik , belli birtakım kişilerin oluşturduğu saçma düzen gelir ve bu ise özellikle olgunlaşmada olan birey için hedeflerine ulaşamama sorununu ortaya cikartmaktadir.Böylece insan kendi yaşamı yerine sistemin bize sunduğu yaşamı benimser böylelikle bir insan daha ölmüş olur.
Birey kendini sorgulayıp bu sistem yönlendirmesini yok sayarsa kendi misyonunu oluşturur ve bunun sonucunda toplum içinde bir vizyon sahibi olur, bu vizyonu başta kendisinde olmak üzere birçok şeyde etkili olur.
Bu sorgu aşamasına ve sistemin bilinçliliğine , farklı dünyalar ve farklı ortamlar görerek bunların doğrultusunda kendine sorular yönelterek ulaşabilir.

Diren Tatlı

Pamukkale Üniversitesi / KOÇ / 21

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !