Boocek.org

Doğanın Sinsi Katili: Poşetler

Geçen haberlerde alışveriş merkezlerinde plastik poşetlerin paralı olacağını duymuşsunuzdur. Zararlarına bakacak olursak   bu duruma çok sevindim ve artık kimse çöp poşeti niyetine beşer onar tane alamayacak 🙂 Çevre ve Şehir Bakanlığının belirleyeceği ücrette 5-15 mikron kalınlığın altındaki poşetler ücretli geri kalanlar yine ücretsiz verilecek ve ekim ayında bu karar yürürlüğe girecekmiş. Peki bu poşetlerle alıp veremediğimiz nedir? Ne zararı var bize bu poşetlerin onuda şöyle açıklayayım:

1-Doğada bozulma süreleri denizde 400 yıl karada ise 800 yıl.Bu sırada tüm zararlı materyaller toprak ve suya geçiyor.Bu da besin maddelerine o

2-Hayvan dostlarımız bu poşetleri yiyecek zannederek tüketiyor ve ölümlerine yol açıyor.

3-Siyah poşetler kova,pet şişe ve tıbbi atık gibi materyallerin çöplerden ayrılıp,kusurların gizlenmesi için siyaha boyanır.Bu durum bile poşetlerin yasaklanması için yeterde artar bile.

4-Plastik poşetlerde saklanan yiyecekler, çok ciddi kimyasallarla etkileşime geçiyor ve insan hayatına etkisi burada da kendini gösteriyor. Kanser olayları artış yaşanıyor.

Bu durumlarla karşılaşmamak içinse poşet kullanımını azaltmamız gerekiyor.Herkes haftada yalnızca 2 poşet az kullandığında, yıllık asgari 100 poşet çöpe atılmamış oluyor. Ülkemizde de her 5 kişiden 1’i plastik poşet kullanımına son verdiğinde 70 yıllık süreçte tamı tamına 37 milyar daha az poşet harcanmış oluyor.Bu sayede hem ufak bir oranda maddi gelir sağlanıyor hem de çevre kirliliği en aza indirgeniyor.Bu sebepten dolayı poşet yerine file,bez çanta ve kese kağıdı kullanmamız şart oldu. valla her şey geleceğimiz için :))

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !