Boocek.org

Kendini Geliştirmenin 10 Yolu – Mutlu Olmak Senin Elinde!

Merhaba arkadaşlar, yeni bir sezona geçiyoruz. Yeni kararlar alıyoruz, çoğunlukla hafta başında, yeni bir ayın başlangıcında aldığımız kararları uygulamada zorluk çekiyoruz. Bu hepimizin başına geliyor. O yüzden ben bunu yapmamak için kendime sık sık hatırlattığım, okuduğum kitaplardan, çevremden öğrendiğim, bilgilerden bazı şeyleri sizinle paylaşacağım. Umarım, bunların bana yardımcı olduğu gibi size de kendinizi daha iyi hissetmenize, motivasyonunuzu yükseltmenize ve özgüveninizin artmasına yardımcı olur.

Sevdiğin ve Mutlu Olduğun Şeyleri Bul ve Yap! İkinci kararım ise; sevdiğin ve mutlu olduğun şeyleri bulup ve yapmak. Tabi ki bir an düşününce, sevdiğimiz şeyleri aklımıza getirmek pek de kolay olmuyor. İlk önce sevmediğin, seni mutsuz eden şeyleri bulursan,sevdiğin şeylere ulaşmak daha kolay olacaktır. Sadece seni mutlu eden şeylere sımsıkı sarıl.
Kendini Dinle ! Üçüncü madde ise; kendine soru sor. İyi misin? Şu anda bulunduğun noktadan memnun musun? Hayatın için neler yapmak istiyorsun? İşte bunlar ve bunlar gibi sorularına birer cevap bul. Kendini dinle. Aslında bu kendimize yaptığımız çok büyük bir iyilik.
Kendine Zaman Ayır! Aslında, dördüncü maddemiz bir önceki maddemiz ile bağlantılıdır. Kendine zaman ayır. Biraz da olsa kendin ile yalnız kal. Hayatta birçok şeye zaman ayırıyoruz, ailemize, iştekilere, arkadaşlarımıza; elbette onlara da zaman ayıracağız. Ama kendimizi de unutmamız gerekiyor. Bazen spor yaparken, bazen hayallere dalarken yada gözlerimizi kapatıp bulutların üzerinde uçarken. Bir an sessizce kendini dinle.
Hedefini Belirle! Beşinci maddemiz; hedefini belirle. İlla ki büyük hedefler belirlemenize gerek yok. Küçük hedeflerle başlayın. Bol bol hayal kurun. Hayalleriniz sizi daha büyük hedeflere götürecektir. Düşünceler, gerçeklerimizi oluşturur. Düşünmekten ve hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin.
Hayatınızı Düzene Koyun! Altıncı madde, hayatınızı düzene koyun! Hayatınızı nasıl düzene koyabilirsiniz? Ajanda tutabilirsiniz, küçük renkli notlar kullanabilirsiniz. Hayallerinizi de ekleyebilirsiniz. Her ne kadar sözler ve düşünceler gerçeklerimiz olsa da onları yazılı olarak görmek, bize yansıtacağı heyecan ile hayatımızdaki düzeni oluşturmamızda, katkı sağladığını göreceksiniz.
Hayatında Sana İyi Gelmeyen Şeyleri ve Kişileri Hayatından Çıkart
Bu kararlardan ilki kendime sürekli hatırlattığım ve bana çok iyi gelen ; hayatımda bana iyi gelmeyen şeyleri ve kişileri hayatımdan çıkartmak. Bu söylemesi kadar kolay olmuyor elbette. Uzun zaman geçirdiğimiz, süregelen arkadaşlıkları, alışkanlıkları bırakmak kolay değil. Fakat zaman geçtikçe bize iyi gelmediği halde devam ettiğimiz alışkanlıklar, zamanla bizi daha da aşağı çekiyor. Ancak yeni şeylere yer açmaya karar verirseniz, kendinizi iyi hissedecek ve motivasyonunuzu yükselteceksiniz.
Eleştirilere Açık Ol! Sekizinci madde; eleştirilere açık ol. Eleştirileri dinle ama herkesin dediğine de çok da takılma, o yüzden eleştirilerin hangisini dikkate alacağına karar vermelisin. Eleştirilere açık ol ve eleştirilere her zaman şüpheci yaklaş, herkesin her ağzından çıkanı doğru bilme!
Herkesi Mutlu Edemezsin! Dokuzuncu madde; herkesi mutlu edemezsin. Karşı tarafı mutlu etmek çok güzel birşey. Ama eğer yaptığınız şey sadece karşınızdakini mutlu ediyorsa, yapmayın. Sen kendin için neyi doğru biliyorsan onu yapmaya devam et. Karşı tarafı mutlu edemiyorum diye kendini üzme.

Onuncu madde ise; Hazır Ol! Her ne yaparsan ona gerçekten iyi hazırlandığına emin ol. O iş için ne yapman gerekiyorsa onu yaptığından emin ol. Kendini mutlu edebilmenin yolu bu, çünkü…

Büşra Özdeniz

Adımdan da anlaşılacağı üzre; müjdeleri, sevinçlerimi, heyecanlarımı paylaşan oldum hep. Hayatımın her dakikasında keşif yapmakla başladı bu yolculuğum. İçimde sürekli beni harekete geçiren bir sincap; illa ki yeni bir yere gitmeli, öğrenmeli, keşfetmeli, paylaşmalı, hayatın özünü bulmalı... Bu sebeple, yarı zamanlı öğrenci, arkeolog, gezgin, hatta zaman bulduğunca hayal kuran ve kurduklarının peşinden giden bir hayalperestim. Bundan böyle, yaptığım keşifleri, maceralarımı, sizinle burada paylaşacağım.

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !