Boocek.org

MUTLU YAŞAM SIRRI ! İKİGAİ

Günümüzde insanlar uzun ve sağlıklı yaşamak için birçok farklı şeyler denemekte ama aslında önemli olan zihnimizi iyileştirmektir. Zihnimizi iyileştirmek denince birçok insanın aklına meditasyon gelse de aslında ikigaimizi bularak da bu işi başarabiliriz. İkigai kelimesini ilk defa duyanlar için öncelikle onu açıklayayım. İkigai kelimesi japoncadır ve iki hayat gai amaç anlamlarına gelen kelimelerin birleşmesinden oluşmaktadır.Kısaca yaşam amacımız anlamına gelmektedir.

Yazımı hazırlarken 20-25 yaş grubundaki insanlara ‘hayatınızdan memnun musunuz ?’ ,‘Sabahları kalkmanızı sağlayan şey nedir? Yapmayı sevdiğiniz şeyler mi yapmak zorunda olduğunuz şeyler mi?’  soruları soruldu.

Öncelikle bunu okuyan sizlere ‘eğer memnun olmadığınız bir hayatınız varsa yaşamınızın anlamı ne?’ diye sormak istiyorum. Burada amacım intihar edin demek değil neden ikigainizi bulmanız gerektiğini kavramanız. Gördünüz gibi yaptığım anket grubunun çoğunluğu yaşamından memnun değil ama burada önemli olan sizin verdiğiniz cevap, siz hangi gruba dahilsiniz?

Şimdi de ikinci sorunun cevaplarını yorumlayalım. Birçoğunuz ‘ tabi ki mecbur olduklarım sonuçta sabahları işe gitmek zorundayım’ tarzında cevap verebilir ama önemli olan ya sevdiğimiz şeyleri işimiz haline getirmek ya da iş aralarında veya öncesinde yapmayı sevdiğimiz şeylere vakit ayırmalıyız. Böylelikle sabahları mutlu olarak kalkabiliriz.

Şimdi ikigaimizi nasıl bulabileceğimizden bahsedelim. Yukarda gördüğünüz şema ikigainizi bulurken kullanabileceğiniz bir çeşit yol göstericidir. Öncelikle bu tarz bir şemayı kağıda çizmenizi ve doldururken acele etmemenizi istiyorum.

Yapmayı sevdiklerim bölümünü doldururken yaparken mutlu olduğunuz, yüzünüzü gülümseten şeyleri yazmalısınız

İyi becerdiğin şeyler bölümünde yetenekli olduğunuz veya geliştirebileceğinizi düşündüğünüz yetenekleri yazabilirsiniz.

Dünyanın ihtiyacı olan şeyler bölümünde dünyada değişmesi gerektiğini düşündüğünüz ve değiştirebileceğinize inandığınız şeyleri yazabilirsiniz.

Para kazanabildiklerin bölümünde iyi olduğunuz ve bundan para kazanabildiğiniz şeyleri yazabilirsiniz.

Eğer tabloyu doldurduktan sonra yataktan mecburen çıkıyorsanız tablonuzu tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Umarım yazımı okuyan insanlara faydam olmuştur.

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !