Boocek.org

Attalos Yurdu ” Attaleia ”

II. Attalos tarafından kurulan kent, zaman zaman büyük kent devletlerinin, krallıklarının egemenliği idaresine girmiştir. II. Attalos ”Attaleia” adını vermiş bu ad zaman içinde ”Atalia” ”Adalya” haline gelmiştir. Antalya adı da oradan gelmektedir. Büyük egemenliklerin idaresinden sonra, Attaleia, Türklerin eline geçmiş ve asıl gelişmeler, Türklerin zamanında gerçekleşmiştir. Modern şehir; antik yerleşmelerinin üzerine kurulduğundan dolayı, antik çağ kalıntılarına az rastlanılmakta. Yapılan arkeolojik kazılarda günümüzden 40 bin yıl önce insanların yaşadığı ispat edilmiştir. Büyük bir bölümü yıkılmış ve yok olmuş at nalı şeklinde içten ve dıştan surlarla çevrili olan Kaleiçi, kendine özgü özelliklere sahip Eski Antalya evleri, Yivli Minaresi, Karatay medresesi, Hanları ile birbirinden değerli tabiat güzellikleri içindeki şelaleleri, kendilerine has doğal sahilleri ve antik dönem eserleri ile önemli bir kent ” Attaleia ” …
Her köşesinde ayrı bir tarih yazan kent Antalya. Geziniz sırasında, limana inip tekneler aracılığıyla denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Antik eserler dikkatinizi çekecek adeta sizi o yıllara götürecektir. Tur tekneleri ile Antalya’nın farklı yerlerine giderek zamanın tadını keyfiyle çıkarmanızı tavsiye ederim.
Düden şelaleleri, kenti simgeleyen tabiat mucizelerinden. Yaklaşık olarak 20 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelalenin ana kaynağı Kırkgöz mevkisidir. Bir köşeye oturup suların sesinde kaybolup gidebilirsiniz, şelaleyi izlemek insana adeta huzur veriyor. Şelaleye yakın olan zamanla oluşmuş oyuk kaya parçaları bulunmaktadır. Geziniz esnasında düz ve rahat ayakkabı tercih etmenizi öneririm.

Yeşilliklerin arasında, köprülerin üzerinde, anın tadını çıkartmalısınız, doğaya karşı…
Şelalelere doğru yaklaştıkça, Antalya’nın sıcak havasına rağmen; bir serinlik hissedeceksiniz.
Müthiş bir doğa sizi bekliyor…
Düden şelaleleri; bir masal diyarından çıkıp gelmiş gibidir. Yemyeşil bir ortamın içindedir. Şelalenin etrafında yürüyerek doğayla iç içe, yada bir köşede oturup etrafı seyre dalabilirsiniz.

Yıllar geçtikçe, kayalarda meydana gelen bu oluşumlar, doğayı daha da içine özümsüyordu adeta…

Işıl ışıl yansıyan güneş ışınları, suların eşsiz berraklığı sırasında serinletici oluşu, ağaçların gölgesi altında huzur veriyor.
Attaleia’da her ne kadar modern şehir, antik kentin üzerine kurulmuş olsa da, günümüzde arkeologlar tarafından, gün yüzüne çıkarılmış inanılmaz tarihi izler bulunmaktadır.
Şöyle bir an durup baktığınızda, sanki her şey aniden canlanacak gibi…
Zamanla hasar görmüş olsa da çeşitli eserler, bizlerin ziyaretini bekliyor.

Sadece, sırtınızı yaslayıp bütün tabiatı izleyin…
Antalya il sınırını, geçtikten hemen sonra, sağ tarafta bir seyir tepesi bulunmaktadır. Başınızı kaldırdığınızda da çok güzel bir manzara ile karşı karşıya kalacaksınız.
Kepez seyir tepesi, serin havası ve doğal ortamı ile huzur verici etkiye sahip…
Manzarayı izlerken, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız…
Kepez Orman Parkının, çok güzel bir ortamı bulunuyor. Kendi yapmış oldukları tasarımları bizler ile buluşturan çok sıcakkanlı insanlar var, uğramanızı tavsiye ederim.

Antalya’nın neresinde olursanız, mutlaka limon ağaçlarına rastlayacaksınız. Fresh kokusuyla, ferahlatıyor, doğaya ayrı bir renk katıyor.
Attalos Yurdu ” Attaleia ”, bütün güzelliği ile bende daha çok keşfetme duygusu yarattı, doğası ile, antik çağı anımsatan yerleri ile, masal şehri tadında bir kent, Antalya…

Büşra Özdeniz

Adımdan da anlaşılacağı üzre; müjdeleri, sevinçlerimi, heyecanlarımı paylaşan oldum hep. Hayatımın her dakikasında keşif yapmakla başladı bu yolculuğum. İçimde sürekli beni harekete geçiren bir sincap; illa ki yeni bir yere gitmeli, öğrenmeli, keşfetmeli, paylaşmalı, hayatın özünü bulmalı... Bu sebeple, yarı zamanlı öğrenci, arkeolog, gezgin, hatta zaman bulduğunca hayal kuran ve kurduklarının peşinden giden bir hayalperestim. Bundan böyle, yaptığım keşifleri, maceralarımı, sizinle burada paylaşacağım.

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !