Boocek.org

DESTEKLEDİĞİMİZ VAHŞET

Bu yazımda deney hayvanları yazacağım. Öncelikle ilk hayvan deneylerinden bahsedelim. İlk hayvan deneyleri canlıların anatomik yapılarını incelemek için yapılmıştır. Sonrasında fizyolojik özelliklerini incelemek için Galen araştırmalar yapılmıştır. Galen domuz, maymun  ve köpeklerin bazı organlarını vücuttan ayırarak, çeşitli organların fonksiyonlarının nasıl olduğunu görmeye çalışmıştır. Bu denemeler canlı hayvanlar üzerinde yapılan ilk fizyolojik çalışmadır. Bundan sonra birçok araştırmacı çeşitli nedenlerle hayvanları kullanmıştır. Ama Claude Bernard 19. Yy. da fizyolojik deneyler için hayvanların kullanılması gerektiğini belirtmiştir. O  dönemlerde deneyler için  rastgele hayvanlar kullanılıyordu ve hayvanların bulundukları ortamlar farklı olduğu için yapılan deneylerin sonuçları farklı olmaktaymış.  O  yüzden hayvanların yetiştirilme çevreleri ve deney ortamları sabit tutulmaya başlandı   ve zamanları günümüzdeki duruma geldi.

Şimdide yapılan deneylerin bazılarını inceleyelim;

1.Draize göz tahriş testleri: Bu testlerde genelde hayvanlar  yukarda bulunan fotoğrafta göreceğimiz gibi sadece başlarını dışarda bırakan aletlere sıkıştırılıyor. Böylece hayvanın gözünü kaşıması engellenmekte. Hayvanların göz kapakları çekiliyor ve oluşan çanağa madde(örneğin çamaşı suyu,rimel,şampuan…) konuyor.Sonra göz kapatılıyor. Tavşanlar her gün gözlemlenmekte. Gözlerinde şişme ,çıban , enfeksiyon, kanama olup olmadığı saptanmakta. Araştırmacılar testin sonucunu etkilememek koşuluyla  bazen az miktarda topikal anesteji uygulayabiliyorlar. Ama gözüne kimyasal madde damlatılmış bir hayvanın acısını azaltması mümkün değildir.

2.Yüksek doz testleri: bir maddenin ne kadar zehirli olduğunu öğrenmek amacıyla 1920lerde ortaya çıkan bir testtir. Yenmeyen maddeler de olmak üzere çok çeşitli maddeler ya zorla ya da boğazlarına soktukları bir tüple yedirilmektedir. Deney süresince hayvanlarda kusma, ishal, felç kasılma ve iç kanama gibi birçok semptomlar görülmektedir. En  bilinen testi LD 50  testidir.LD 50 (yüzde 50 öldürücü doz), yani, deneye katılan hayvanların yarısını öldüren madde miktarı anlamına gelmektedir. Bu dozu belirlemek amacıyla hayvanlar zehirleniyor ve ölmekte olan hayvanların acısına son vermenin deney sonucunu etkileyeceğinden böyle bir uygulamaya gidilmemektedir.

  1. 3.Dermal toksisite testleri: hayvanların kürkleri kazınıyor ve madde hayvanın cildine uygulanıyor. Tahriş olan yerlerini kaşımalarını önlemek amacıyla hayvanlar hareket edemeyecekleri kutulara sıkıştırılıyor veya boyunlukla bu engelleniyor. Sonuçları; cildin kabarması soyulması veya kanamasıdır.

Hayvan deneylerinde kullanılmakta olan pek çok yöntem ve korkunç sonuçları bulunmaktadır. Peki bunu yapmak veya yapanları desteklemek zorunda mıyız? Şuanda dünyada Çin ve Brezilya dışında hiçbir ülkede kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesini gerektirecek kanunlar bulunmamaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde hayvanlara acı çektirmeyecek farklı yöntemler bulunmaktadır. Şimdide biraz onlardan bahsedelim isterseniz.

    1.Doku Ve Organ Kültürleri
  1. Bir Hücrelilerin Kullanılması
  2. Bilgisayar Ve Veri Tabaklarının Kullanılması
  3. Gönüllü İnsan Kullanımı
  4. Eğitimde Yapay Modellerin Ve Filmlerin Kullanılması

Bu tarz yöntemler yöntemler bulunmaktayken bazı şirketler kar amacı ve bazı sebeplerle hayvansal deneyler yapmaya devam etmektedirler. hayvansal denyler yapan şirketlere tepki oluşturmak bizim elimizdedir. Hayvansal deneyler yapmayan şirketleri  yukarda  da gördüğünüz tavşan  logosundan fark edebilirsiniz. Ancak  birçok şirket hayvansal deney yapmadığı halde tavşan logosunu bulundurmamaktadır o durumda internette araştırma yapabilir veya o şirkete mail atabilirsiniz. Unutmayın biraz araştırma yaparak hayvanlara yapılan eziyeti engelleyebiliriz. Bazı hayvanlar üzerinde deney yapmayan markaları aşağıda belirtilmiştir.Ancak bazı şirketlerin bazı ürünlerinde deney yapılmadığı halde kullandıkları hammaddeler veya deney yapılan bazı ürünlerinden dolayı tavşan logosunu alamamaktadırlar.

 Bioderma, Cyrene, Yes To (Sehpora), Fouf (lilakutu), Freemann (Watsons), Kiss My Face(BeautyJoint), Bath And Body Works, Dirty Works (Gratis), Amway, Doa Kozmetik, Mosmos Garden, The Body Shop, Live Clean, The Crystal(Gratis), Alterra(Rossmann) , Madame Coco, Penti, Dalan, Enliven(Gratis), Phsians Formula(Sadece Eczanalarde), Rival de Loop(Rossmann), The Balm(Gratis), Wet’n’Wild(Gratis), Essence(Gratis/ Rossmann/ Migros), Hurraw, Lypsyl(Gratis), e.l.f.(BeautyJoint) , Urban Care(Gratis/ Watsons), Giovanni(Gratis), Too Faced(Sephora), Cosmed, İsana(Rossmann), Burt’s Beets(Gratis), Superdrag(Watsons), Dalin, Perlodent(Rossmann), Benri(Gratis), Pangea Organic (lilakutu), Bee Beauty (Gratis), SmashBox(Sephora), RT Fırçalar (Gratis/ Watsons/Migros), Ecotools fırçalar(Gratis) Otacı, Alpro, Doğadan.

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !