Boocek.org

DEĞERİ ÖLDÜKTEN SONRA ANLAŞILAN DEV YAZAR OĞUZ ATAY

 

Oğuz Atay, 1 2 Ekim 1934 tarihinde Kastamonu’da dünyaya geldi.

1951 senesinde Ankara Maarif Koleji‘ni (şu anki ismiyle Ankara Koleji) bitiren Atay, mezuniyetinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi Bölümü‘nde okumaya başladı.

Buradan da 1957 senesinde mezun olan Atay, üç sene sonra İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi‘nde (şu anki ismi Yıldız Teknik Üniversitesi) öğretim üyesi oldu.

Oğuz Atay, 1975 senesinde doçent olduktan sonra, mesleğiyle ilgili “Topografya” isimli bir kitap yazmıştır.

1971-72 senelerinde, yazdığı “Tutunamayanlar” isimli eserinin yayınlanmasının ardından TRT Roman Ödülü‘nü kazanan Atay, bu romanıyla Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri haline geldi. Gerçi yaşadığı dönemde hiçbir kitabı ikinci baskısını dahi yapamasa da, ölümünden sonra en çok satanlar arasında girdi.

Çok genç yaşta beyin kanamasından ölen, ardında Tutunamayanlar gibi kült bir eser bırakan samimiyetin yazarı Oğuz Atay, bu ülkede kaliteli işler yapmanın peşindeydi. Ancak kitabının bir sonraki baskısını bile görmesi mümkün olmadı

 

Oğuz Atay, 1970 yılında tutunamayanlar ı bitirdiğinde TRT roman ödülünü alsa da ancak 1972’de yayıncı bulabildiği Selim Işık’ın hayatından Türk aydınının duruşunu eleştirisi daha ilk günden “Uzun ve anlaşılmaz” yaftası yedi.  İşte ilk darbeyi yediği nokta tamda bu aslında dönemin ünlü aydınında aldığı bu olumsuz etki ve doğurduğu tepkilere aldırış etmeyip yoluna baktı. Ardından 1973 yıllında Tehlikeli Oyunlar adlı eserini yayınladı. ‘Tehlikeli Oyunlar” Oğuz Atay’ın ikinci romanı olmakla beraber ”Tutunamayanlar” romanının hep bir adım gerisinde kalmıştır. Onun hak ettiği değeri görmemesinin nedeni bilinmemekle beraber romanın genel havası ve kurgusu Tutunamayanlar’a göre daha derli toplu ve daha akıcıdır. Oğuz Atay’ın bolca kullandığı alegoriler ve alaycı üslup romanın depresif havasında yine de kendine yer bulur.

Geçtiğmiz yıllarda yerel bir televizyon kanalında yayınlanan Poyraz Karayel adlı dizinin Oğuz Atay ın eserlerinden esinlenerek yayınlandığını biliyormudunuz. Oğuz Atay ın kendi kitabıyla değil de kitabından esinlenerek yapılan bir diziden tanınması bizim adımıza  ne utanç verici bir durum . Kitabı okumadan bir başkasının yorumu ve yönlendirmesiyle bize sunulması ve insanların kitabı okumadan esinlenen dizi flm vb.. izleyerek ben bunu okudum veya bu yazarı biliyorum tarzıda tabirlerin kulanılması çok can alıcı değil mi sizcede. Artık okumuyoruz izliyoruz veya dinliyoruz toplum bu yönde dipsiz bir kuyuda ilerliyor Oğuz Atay ında dediği gibi TUTUNAMIYORUM…

Eserleri

Roman:

  • Tutunamayanlar (1971-1972’de iki cilt, yeni basımı tek cilt 1984)
  • Tehlikeli Oyunlar (1973)
  • Bir Bilim Adamının Romanı (1975)
  • Eylembilim (1998, tamamlanmamış roman)

Öykü:

  • Korkuyu Beklerken (1975)

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !