Boocek.org

Bir Hemşirenin Gözünden Meslek Zorlukları

HEMŞİRE KİMDİR?

Çocuklar yaramazlık yaptığında iğne yaparak korkutan,Doktorların değişmez yardımcısı, ‘doktor yarısı sayılan’Hastanede bütün işi iğne yapan, ilaç veren ‘iğneci’ olarak çalışan,Erotik kelime olarak kullanılan,

Ama devlet kapısında çalıştığı ve iyi para kazandığı için mutlu sanılan bireye hemşire denir!

Evet hemşireler dört yıllık zorlu bir lisans eğitiminden geçseler de ‘hemşire’ olsalar dahi başka bir mesleğe yaklaştırılarak benzetilmek zorundadır çünkü hemşirelik ara bir meslektir. Hemşire doktoru olmadan bağımsız hiçbir işlem yapamaz. Bu yüzden her zaman doktor yardımcısıdır.

Aldığı eğitimde de çocukları korkutmak için en ağır en korkutucu sağlık işlemlerini öğrenmiştir.

Erotik anlamda da ‘hemşire’ kelimesini o kadar güzel kullanırlar ki , hemşireliği zor durumda bırakmak , batırmak, gülünç duruma düşürmek en çok o mesleği seçmiş, gönül vermiş bir hemşirenin hoşuna gider(!)

Hele de sabahlara kadar sadece ilaç ve iğne yapan biri olmak hemşireliğin en yorucu işleridir(!)

Peki esas hemşirelik nedir?

Esas hemşirelik:

Dört yıllık lise ya da lisans mezunluğu sonucu edindiği bilgiler ışığında hasta bakımı yapan, doktordan bağımsız da çalışabilen, diğer sağlık çalışanlarıyla iletişim halinde olan , bitirdiği lisansın üstüne yüksek lisans ve doktora yapabilen, okullarda hoca olabilen, kendi gibi hemşire yetiştirebilen, gecesi gündüzü olmayan, her türlü zorlukla mücadele edebilen bir meslektir.

Hemşire her zaman hemşiredir. Tatili olmaz. Hastaneden çıktığında ben artık hemşire değilim deyip herhangi birinin sağlık sorunuyla ilgilenmiyorum diyemez. Yeri gelir hastalanamaz bile. Hastalanmaya bile lüksü yoktur. Kendisi hemşire olduğu için kendisinden bir umut ondan çare bekleyen ailesine vakit ayıramaz. Çünkü o hastanede onlarcasına bakıyordur. Annesi hastalanır başkasına emanet edip gider. Mecburdur, çünkü o da başkalarının annelerine bakmakla yükümlüdür. Aklı annesinde kalır, üzgündür, ama hastasına üzgünlüğünü belirtemez. Aklının dalgın olmaması gereklidir, yanlış herhangi bir işlem yapmamak için. Yeri gelir doktoru daha üst görenler tarafından ezilir. Eğer hemşire kendini savunabilen hemşireyse vay haline… hiç sevilmez. Serttir , soğuktur, gaddardır. Yüzü hiç gülmez.

Hastaneye gelen insanlar tarafından hep oğullarına istenir. Hep istenilen gelin adayıdır. Beğenildiği gibi maalesef tacize de maruz kalır.

Hemşirelik hep kadınların yaptığı bir meslek olarak görüldü. Belki kadınların bir meslek dalında yükselmesi hoş görülmedi. Kadınlar eve çekilmek istendiği için bu kadar üstlerine gidildi, zorlandı, laf atıldı. Artık her nedense bu durum sona ermeli. Kafa olarak gelişmeliyiz. Hemşirelikte erkek hemşireleri de gördükçe hemşireliğin bir kadın mesleği olamktan çıktığına kanıt gösterebiliriz. Umarım bu durum hemşireliğin daha fazla karalanmasını engeller.

Hiçbir iş, hiçbir meslek bilindiği üzere kolay değil. Her insan ne olursa olsun değerli. Kabul edilmelidir ki hemşirelik sağlık sektörünün kalbidir. Eksikliği düşünülemez bile. Sağlığın şakası yoktur. Sağlık sektörünün devamlılığını istiyorsak, çalışanlarını mesleklerine karşı üzmemeli, tam tersi yüceltmeliyiz.

Tüm bu düşüncelerin ardından bir yorum yapmak istersek tüm istek ve arzusuyla hayalini kurarak okumaya başladığı bölümün nihayetine erdiğinde tüm istekler arzular hayaller yıkılıp kırılıyor  tabi bu sadece bir hemşirenin kendisinden peki ya doktorlar? Görünen tablo tam anlamıyla şu ki sağlık sektöründe toplum olarak sağlığımızı yitirmiş bulunmaktayız. Sadece sağlıkta değil tüm çalışma branşlarımızda daha özen verilen değerlendirilen sahip çıkılan ve korunulan bir iş yaşamı olması dileğimle...

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !