Boocek.org

YEGANE ERDEM : GÜLÜMSEMEK

BİRÇOK SORUNUN NEDENİ ÇÖZÜM ODAKLI OLMAMAK DEĞİL MİDİR SİZCE DE ?

Bir sorunumuz olduğu zaman deli divane çözüm aramak yerine gülümseyerek yaklaşsak ,hatamızı kabul etsek ya da hatalı olanın hatasından rahatsız olduğumuzu belirtsek , beraberce çözüm arasak ? Sizce de kolayca çözülmez mi sorunlarımız hatta belki bakarsınız sorunumuz bile olmayabilir. Benim nacizane fikrim zihnimiz katman katman ise eğer, düşüncelerimiz çekingen , durağan bir minik çocuk gibidir fakat hırslarımız ise yaramaz bir velet , fesat bir kabil, bizi çoğu zaman ele alan egomuzdur. Ego o kadar ele alır ki hayatımızı nasıl bir kişiliğiz ,nasıl bir benlik algılayamayız.

Freud’un yapısal kuramı

Ego, süper ego ve id ,psikanalitik kuramda  insan ruhunun üç parçadan oluşan bölümleridir ve zihinsel faaliyet alanını üç enerjik bileşene ayırma işlemi de şöyledir:

  1. İçgüdüsel ihtiyaçlardan ve dürtülerden türetilen psikolojik enerjinin kaynağı olan id.
  2. İçe özgü kişi ile dış gerçek arasındaki örgütlü bilinçli arabulucu olan ego.
  3. Kurallar, çatışma, ahlak, suçluluk gibi şeyler tarafından hafifletilmiş bilinçli zihnin içselleşmesi olan Süper ego

Ancak egoya hâkim olma veya kontrol düşüncesi dahi, dünya çekim alanına karşı bir direnç ve karşı durma anlamına gelir ki, insan için çok büyük bir aşamadır. Nitekim bu aşamanın ne olduğunu daha iyi anlayabilmek için insanlığın geçmiş dönemlerine, devirlerine ve asırlarına bakmak gerekmektedir.

GÜLÜMSE VE DEĞİŞTİR DÜNYANI !

Egolarımızdan , hırslarımızdan kurtulup gülümsersek dünyamıza. Bir tek benim napabilirim demeyin gülün , güldürün bakın ne kadar hızlı ve güzel değiştirebiliyoruz dünyayı.

Gülmek… Zekâmıza seslenen, aklımızı işleten, insanla doğa arasına belli bir mesafe koyan, insana kendi dışındaki her şeye karşı bir eleştiri boyutuyla bakma olanağını hediye eden… Kısaca insanı insan yapan şeylerin arasında belki de başında gelen gülme eylemidir.

1 Yorum

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !