Boocek.org

TUNA NEHRİ BOYUNCA UZANAN DEMİR AYAKKABILARIN ACI DOLU HİKAYESİ

1944 yılının Ekim ayında, 2. Dünya Savaşı zamanlarında yaşanan katliamı gözler önüne seren Budapeşte Yahudi Anıtı. 

 

Budapeşte Parlamento Binası’nın hemen önünde, Tuna Nehri’ne karşı duran, birçok acıyı içinde barındırmış görüntüsüyle duran ayakkabılar, diğer soykırımlardan daha farklı bir duygu seli yaşatıyor ziyaretçilerine. İç sızlatan yaşanmışlığı bizi bile etkilerken o zamanlarda bunu yapan canilerin vicdanını sorgulatıyor. Kadını, erkeği, çocuğu, yaşlısı… Kana bulanmış bedenleriyle birlikte Tuna Nehri’ne sonsuzluğa uğurlanıyor.

Image result for budapeşte demir ayakkabılar

Macaristan’da kurulan ulusal sosyalist Arrow Cross Partisi (Oklu Haç Partisi),bir süredir ülkeyi yönetirken daha sonra Nazilerle işbirliği yaparak oradaki Yahudi halkın ölüm fermanını yazmış. Tahminlere göre parti 10.000 kişiyi öldürmüş, 80.000 kişiye de toplama kamplarına göndermiş. Partinin polis güçleri, binlerce Yahudiyi nehir kıyısında kurşuna dizerek canice öldürmüş. Tahminlere göre çıkartmaları istenerek o ayakkabıları dönemin şartları nedeniyle yokluktan dolayı karaborsada satıyorlarmış.

Related image

Yaşanan bu trajedik olaylarda hayatını kaybeden binlerce masum insanın anısına Macaristan doğumlu Türk asıllı sanatçı  Can Togay bu anıtı tasarlıyor ve heykeltıraş Gyula Pauer hayata geçiriyor. Nehrin batı yakasında 300 metre boyunca yerleştirilen 60 adet ayakkabıdan oluşan bu anıt 16 Nisan 2005 yılında açılmış. Ayakkabıların her biri gerçek boyutlara sadık kalınarak demir kalıplara dökülerek yapılmış. Ayakkabıların etrafında ziyaretçilerin bıraktığı mum, çiçek, oyuncak ve şekerleri görebilirsiniz. Ayakkabılara dikkatlice bakınca insan bu ayakkabıların kimlere ait olduğu hayal etmeden edemiyor.

Image result for budapeşte demir ayakkabılar

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !