Boocek.org

BİR ÇAYDAN DAHA FAZLASI

BİR ÇAYDAN DAHA FAZLASI

Dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olan çay artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki çayın tiryakileri bile oluşmuştur. Günlük  hayatta bardaklarca çay içen insan sayısı günden güne  artmaktadır. Sabah kahvaltısında içilen çayın, dost ortamında içilen sımsıcak çayın, aileyle içilen çayın ya da simit yerken içilen taze bir çayın verdiği keyfi belki de çok nadir içecekler vermektedir. Gelin birlikte çay üzerine söylenen sözlere bakalım.

ÇAYA DAİR SÖYLENMİŞ SÖZLER

“Biz, çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz. Avuçlarken ince belli bardağı, hücrelere kadar hissettiren sıcaklığında unuttuk yalnızlığı” diyor Oğuz Atay. Çayın yalnızlığa iyi gelen tarafının, sıcaklığına sarılmak olduğundan bahsederken.

 

“Bir gün çay içelim seninle, çaylar benden manzara senden olsun”  diyen Orhan Kemal ise manzarasını çay eşliğinde seyretmekten söz etmiş.

 

“Çay bardağında bırakılan dudak payı kadar bile uzak kalamam gözlerine” diyen Sunay Akın mesafeyi çay bardağında bırakılan dudak payına benzetirken,bir çift göze uzak kalma mesafesinin bu kadar bile kısa olamayacağından söz etmiştir.

 

“İki çay söylemiştik orada biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni”

Cemal Süreya

 

“Ve oturdu mu bir masaya hakkını verir çay içmenin”

Cahit Zarifoğlu

 

“Pencerenin önünde örgü ören birinin -örgü mü, bir çay bardağını başka başka tutan ellerin becerikliliği mi”

Edip Cansever

 

“Otoban dolusu gürültüyü sıkıştırıp beynime; anne dedim, hadi çay koy da içelim”

Ali Lidar

 

“Sonra belki çay içeriz. şansımız varsa yağmur da yağar.

damlalara huzur yüklemece oynarız.

benim damlam seninkini alnından öper.

güzel şeyler olur belki.

sen gel bence..”

Lale Müldür’ün sözleriyle bitirirken yazımı, bir kaç şey daha söylemek istiyorum çaya dair.

İnsanların çıkarları uğruna her şeyi yapabileceği gerçeği ve büründükleri sahte samimiyet  beni  hep ürküttü.Bu yüzden hep samimiyeti aradım insanlarda. Kimi zaman sıcacık yüreklerde buldum samimiyeti, kimi zaman da buldum sandım yanıldım.Oysa ki çok şey beklemiyordum insanlardan, göründükleri gibi olmalarını ya da oldukları gibi görünmelerini işte.Beklediğimden daha fazlasını bana veren insanlar değil çaydı sadece, evet evet sadece bir bardak çay..

Çayı sevdiğimi herkes bilirdi, çayda bulduğum samimiyeti, kimsede bulamadığımı da. Bu yüzden insanlardan çok çayı sevdim ben..

İçecek daha çok çayınızın olması dileğiyle…Var olun…

 

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !