Boocek.org

UMUDUNU YİTİRMİŞ İKİ ÇİFT GÖZE IŞIK OLSAK ?

UMUDUNU YİTİRMİŞ İKİ ÇİFT GÖZE IŞIK OLSAK!

Spinal muskuler atrofi kısaca baş harflerinden SMA olarak duyabileceğimiz sinir kası tutan hastalığa verilen isimdir. Omurilikte yer alan ve kasların hareketinden sorumlu olan bazı hücrelerin hastalanması ve görevlerini yapamamaları sonucu bu hastalık ortaya çıkar. Bu hücreler beyinden gelen hareket emrini kaslara iletmekten sorumludur. Kaslar hareket emrini alamadıklarından çalışamazlar ve zayıflarlar. Tüm kol ve bacak kasları, gövde ve bazı solunum kasları bu hastalıktan etkilenirler.

sma disease ile ilgili görsel sonucu

Bizler yarın başımıza nelerin geleceğini bilemediğimiz gibi evlatlarımızın başına neler gelebileceğini nasıl bir hayatın bizi beklediğini de hiçbir zaman bilemeyiz .

Klinik olarak bu hastalığın dört tipi vardır. Bunlar hareket etme becerilerine ya da fonksiyonel durumlarına göre ;

Tip 1 – Bağımsız oturamazlar baş kontrolü çok zayıftır.

Tip 2 – Baş kontrolü vardır. Oturabilirler ancak yatma pozisyonundan oturma pozisyonuna gelemezler.

Tip 3 – Ayakta durup yürüyebilirler.

Tip 4 – Erişkinlerde görülen tipidir. Kol ve bacaklarda zayıflık vardır. Genel olarak bu hastalar yürüyebilirler.

 

sma disease ile ilgili görsel sonucu

 

Peki SMA ile yaşamayı yaşama sarılmayı onlar mı seçti ?

Hayır !!

 


Spinal Musküler Atrofiler kalıtsal hastalıklardır, bulaşıcı değildir. Kalıtsal hastalıklarda genlerde bozukluk görülür. Genler hücrelerin fonksiyon görmesi için bazı proteinler üretirler. Gen bozukluğu olduğunda bu proteinler üretilemez, eksik üretilebilir veya fazla üretilebilir. Bu durumda ilgili hücrelerde bazı hasarlar meydana gelebilir. SMA da ön boynuz hücresinin işlevi bozulduğundan vücuttaki istemli hareket eden kaslarda kuvvetsizlik ile erime görülmektedir.

SMA hastalığına neden olan gen bozukluğu bilinmektedir. Bu nedenle ailede hastalık bulunması durumunda hamilelik döneminde tanı koyulabilir. Ayrıca taşıyıcılıkta tespit edilebilir.

 

sma disease ile ilgili görsel sonucu

SMA’LI bebeklerim  melek benim gözümde anneleri de bir o kadar öyle.

Kısaca yaşamlarından evlerinden bahsetmek istiyorum ve küçük de ricam olacak sizlerden .

Bütün olup biteni algılayabildiğiniz , düşünebildiğiniz , hissedebildiğiniz , ağlayabildiğiniz , yüz kaslarınızın izin verdiği kadar gülümseyebildiğiniz , yemeğin ne demek olduğunu algılayabilip tüple beslenmek zorunda kaldığınız , dışarıda top oynayan çocukları görüp ayaklarınızı hareket ettiremediğiniz bir hayat .

Ve işinden , kariyerinden , gezmesinden , para kazanmaktan , hayallerinden , hayatından vazgeçmiş yirmi dört saat başında bekleyen asla isyan etmeyen o güzel yürekler.

sma disease ile ilgili görsel sonucu

Evlerinin bir odası yoğun bakım düzeninde. Cihazların çalışması, odanın sterilizasyonu , beslenmeleri , kişisel bakımları her an önem arz etmekte . tahmin edebilirsiniz ki bir o kadar da maliyetli .

Sesini duyurabilen aileler devlet tarafından ve yardım sever insanlar tarafından destek görmekte .

Eğer sağlık çalışanı değilseniz bazı hastalıkların varlığından komşularınızda ya da yakınınızda görmeden haberdar olamıyorsunuz.

Parayla satın alamadığımız ve millet olarak gönlümüzde bolca bulunduğunu düşündüğüm SEVGİ paylaştıkça büyüyor.

Bulunduğunuz şehirlerde yatağa bağımlı tip 1-2 SMA hastalarının sesine ailelerine kulak verip manevi yüklerini az da olsa alsak , o meleklerin yeni arkadaşları olsak , umudunu yitirmiş iki çift göze ışık olsak olmaz mı ?

Seda KARUL

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !