Boocek.org

Kıyıköy Ağaç Katliamı

Kıyıköy Ağaç Katliamı

Türk akım doğalgaz projesi kapsamında gerçekleşen  boru hatta karaya ulaştı. Boru hattı güzergah düzeyinde büyük bir ağaç kesimiyle devam ediliyor. Proje düzeyinde belirlenen ağaç kesimden sayısından daha fazla bir ağaç kesimi yapılmasını duyumlarını gelmişti kulağıma. Geçen hafta kıyıköye giderek proje bölgelerine takipte bulunmaya çalıştım fakat ulaşması güç olmakla birlikte sıkı bir güvenlik oluşturulmuş. Gereğinden fazla ağaç kesilmesiyle birlikte balıkların üreme için seçtikleri bölgeden de geçen boru hattı balık üremelerini çeşitliliğin ve canlılığında yok edilmesine açık davetiye çıkarmaktadır.

Ağaç kesimiyle yeşilliğin doğanın eşsiz doğasını hem orman canlılığı hem de denizdeki canlılığın bitmesi balıkçılıkla geçinen bir çok vatandaşın da ekmeğine müdahale etme işini ve aşını elinden almış olucaklar.Diğer bir yandanda elektrik üretecek santrelleride unutmamak gerek. Elektrik üretecek santralın faaliyet alanı içinde doğal kumullar ve 341 bitki türü bulunuyor. Bu bitki türlerinin 12’si ise ‘endemik ve endemik olmayan veya nesli tehlike altında olan bitki türleri’ kategorisinde.

Proje çalışmalarının habitat bölünmesi, deniz canlıları ve bitki örtüsü üzerinde oluşacak baskı ve deniz tabanında rahatsızlık gibi etkilere yol açacağı öngörülüyor.Özellikle proje dosyasındaki “Çalışmalar sırasında, kaçırma-kovalama veya yüksek ses çıkararak rahatsız etme yöntemiyle canlıların yani fauna türlerinin alandan uzaklaşması sağlanacak” ifadesinin bulunması tamamıyla katliamı açıkça ifade ediyor .En önemli bir detay ise Kıyıköy hakkında vererek bitirmek istiyorum.

. “Kıyıköy’ün kumulları, kum zambağı, kum incisi, kum midyesi gibi nadir endemik türlerin yetişme ve yaşama alanı. 1. derece sit alanı ve kesin kaydıyla koruma altında. Değil santral kurmak, neredeyse insan ayağının dahi basmaması gereken yerlerdir. Kıyıköy geçimini turizm, balıkçılık ve hayvancıklıkla sağlıyor. Tek gelir kaynağı bu. Karadeniz’in en önemli balık üreme alanı burası. Deniz çayırları yok olacak. Köye de zarar verecek. Kimse artık Kıyıköy’e gelip yürümek, denize girmek istemeyecek.”

Deniz güzergahına boru döşeme işlemini gerçekleştiren gemi.

 


Burak Yalçın

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !