Boocek.org

EN BÜYÜK BEYİNE SAHİP OLAN BÖCEKLER…

EN BÜYÜK BEYİNE SAHİP OLAN BÖCEKLER…

100 milyon yıldan uzun süredir dünya üzerinde yaşamakta olan karıncalar, gezegenin her yerine dağılmış durumdadırlar. Adı Sphecomyrma freyi olana dünyanın en eski karına fosili bir amberin içinde bulunmuştur.

karıncalar ile ilgili görsel sonucu

Çoğu karınca türü sıcak iklimlerde yaşar. Dünya genelinde 35 bin karınca türü bulunmaktadır ve sadece 9bin 500 karınca türü bilinmektedir. Dünya üzerindeki her bir insan için yaklaşık 1,6 milyon karıncabulunmaktadır. Bugün yaşayan tüm karıncaların toplam ağırlığı, yaşayan tüm insanların ağırlığından daha fazladır. Beyin olarak dünya genelinde en büyük beyinli böcekler karıncalardır.Karıncaların beyninde 250 bin beyin hücresi bulunmaktadır.  (Bir insanın beyninde 86 milyar beyin hücresi mevcuttur. Dolayısıyla, 34 bin karıncalık bir koloninin beyin hücresi toplamı bir insanınkine denktir. )

 

karıncalar ile ilgili görsel sonucu

Karıncalar gri, kırmızı, kahverengi, sarı, mavi ya da mor olabilirler. Ortalama ömürleri 45 ila 60 gündür. Kraliçe Karıncaların ömürleri 15-20 yıla kadar çıkabilmektedir.

 

karıncalar ile ilgili görsel sonucu

 

  • Köle-Yapıcı karıncalar başka karıncaların yuvalarına saldırır ve yumurtalarını çalar. Bu yumurtalar kırılıp, yavru karıncalar çıktığında kolonide köle olarak çalışırlar.

  • Kraliçe karıncaların doğduklarında kanatları vardır. Başka koloniler kurmak için uçup giderler; sonra kanatları düşer. Çoğu kraliçe karınca ilk işçisi çıkana kadar bu kanatlardaki proteinleri tüketir ve beslenmeye gerek duymaz.

  • Her karınca kolonisinin en az bir, bazen de birden fazla Kraliçe’si vardır

İşçi karıncalar yuvadan çöpü alıp, dışarıya, özel çöplüğe taşımakla görevlidirler.

 

kraliçe karınca ile ilgili görsel sonucu

 

Yasin Safa Özyalvaç

Yorum ekle

Instagram

Instagram has returned empty data. Please check your username/hashtag.

Gruba katılmayı unutmayın.

 
Bööcek.org
Facebook Grubu · 1.651 üye
Gruba Katıl
"81 il , 81 iyilik elçisi" sözüyle yola çıkan, her şehirden Doğa,Sokak hayvanları ile ilgili olayları anlatan, gelişime önem veren haber sitesi.
 

Sosyal Medyada Takip Et

Ateş Böceği Derneği

Siteyi Ziyaret Etmeyi Unutma !